«آبله میمونی» همچنان در آمریکا در گردش است

«آبله میمونی» همچنان در آمریکا در گردش است

پزشکان می گویند بیماری «ام پاکس» که پیش از این با عنوان «آبله میمونی» شناخته می شد، همچنان در آمریکا افراد را مبتلا می کند.

به گزارش وایکو، این بیماری که در سال 2022 میلادی در نقاط مختلف جهان گسترش یافته بود، همچنان در ایالات متحده به ویژه در بین مردانی که با یکدیگر رابطه جنسی دارند در گردش است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، شیوع بیماری ویروسی ام پاکس در ایالات متحده در طول سال 2022 بیش از 32 هزار نفر را بیمار کرد و جان 58 نفر را نیز گرفت.

با این حال، ام پاکس با یک شیوع گسترده در مرکز آفریقا، همچنان یک تهدید جهانی است.

همچنین داده های یک مطالعه جدید که در تاریخ 6 ژوین منتشر شد، نشان داد این بیماری همچنان در ایالات متحده مردانی را که به جنس موافق گرایش دارند، مبتلا می کند.

این مطالعه شامل 196 نفر بود که بین ژوین تا دسامبر 2023 در 13 بخش اورژانس بیمارستانی در ایالات متحده تحت درمان قرار گرفتند.

ام پاکس از طریق تماس نزدیک فیزیکی منتشر می شود. این وضعیت معمولاً شامل تماس پوست به پوست است، بنابراین مقاربت اغلب می تواند وسیله ای برای انتقال آن باشد.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، علایم اولیه این بیماری عبارتند از تب، لرز، خستگی، سردرد و ضعف عضلانی که ضایعات پوستی را نیز به همراه دارد.

به گفته متخصصان، اگرچه هر کسی ممکن است به بیماری ام پاکس مبتلا شود، اما مردانی که گرایش به جنس موافق دارند به ویژه در معرض خطر هستند و کسانی که اچ آی وی دارند نیز بیشتر در برابر نوع شدید این بیماری آسیب پذیر هستند.

افزایش موارد ابتلا به ام پاکس طی 2022 در اروپا و ایالات متحده و خارج از مناطقی که این بیماری در آن ها بومی است، سازمان جهانی بهداشت (WHO) را بر آن داشت تا در ژوییه 2022 یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی را با نگرانی بین المللی اعلام کند، بالاترین زنگ خطری که می تواند به صدا درآید.

این هشدار در ماه مه سال گذشته میلادی به پایان رسید اما این سازمان به مردم توصیه کرد که همچنان مراقب باشند.

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، اولین علایم ام پاکس تب، سردرد، درد عضلانی و کمردرد در طول یک دوره پنج روزه است. همچنین متعاقباً بثورات روی صورت، کف دست ها و کف پا ظاهر می شود.

این بیماری معمولاً پس از دو تا چهار هفته خود به خود بهبود می یابد. با این حال این بیماری برای کودکان، زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می تواند خطرناک باشد.

بعد از گذشت مدتی از شیوع این بیماری در سطح جهان، سازمان جهانی بهداشت، نام آبله میمونی را به ام پاکس تغییر داد.

این نهاد بین المللی می گوید: هنگامی که این بیماری شیوع پیدا کرد گزارش هایی دریافت کرده مبنی بر این که از نام آن در برخی اجتماعات به صورت نژادپرستانه استفاده شده است.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«آبله میمونی» همچنان در آمریکا در گردش است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«آبله میمونی» همچنان در آمریکا در گردش است"، کلیک کنید.