آغاز رهاسازی 450 میلیون قطعه انواع آبزی در 5 استان کشور

آغاز رهاسازی 450 میلیون قطعه انواع آبزی در 5 استان کشور

وایکو/گیلان مدیرکل دفتر بازسازی ذخایر ژنتیکی آبزیان شیلات با حضور در گیلان از آغاز رهاسازی 450 میلیون قطعه انواع آبزی در پنج استان کشور خبر داد.

ناصر کرمی راد امروز یکشنبه 20 خردادماه در جشنواره ملی رهاسازی ماهیان خاویاری و استخوانی که در کلاچای رودسر استان گیلان برگزار شد، اظهار کرد: این میزان رهاسازی در تاریخ بازسازی ذخایر آبزیان کشور بی نظیر است.

وی با بیان اینکه ما نمی توانیم شرایط و اتفاقاتی که در منابع آبزی و اکوسیستم آبی رخ می دهد د را کنترل کنیم اما تمام تلاش خود را به کار بستیم تا محیط مناسبی برای آبزیان ایجاد کنیم، افزود: تلاش داریم با قانونمند کردن صید و محیط زیست یک محیط مناسب برای آبزیان ایجاد کنیم.

کرمی راد با اشاره به اینکه آبزیان و منابع آبزی تحت انواع نابسامانی ها قرار دارند و تنها حلقه ای که می تواند بخشی از این نگرانی ها را برطرف کند بازسازی ذخایر است، تصریح کرد: نمونه بارز آن ماهی سفید دریای خزر است که اگر این اقدامات نبود قطعاً این گونه نیز به سرنوشت گونه های خاویاری در دریای خزر دچار می شد.

مدیرکل دفتر بازسازی ذخایر ژنتیکی آبزیان شیلات کشور با اشاره به اینکه پنج گونه ماهیان خاویاری جزء گونه های به شدت در معرض خطر انقراض هستند، تاکید کرد: تعدادی که در سال های اخیر صید می شود بسیار ناچیز و به بین 100 تا 150 قطعه رسیده است.

کرمی راد در ادامه با اشاره به اینکه هدف گذاری برنامه هفتم سازمان شیلات برای رهاسازی آبزیان 324 میلیون قطعه بود، گفت: سال گذشته نزدیک به 410 میلیون قطعه رهاسازی شد و برنامه ریزی امسال 450 میلیون قطعه است که یقینا بیش از میزان رهاسازی خواهد شد و امیدواریم خیر و برکت آن برای پایداری بهره برداری جامعه صیادی و حفظ ذخایر ژنی گونه های آبزی باشد.

وی با اشاره به اینکه از این 450 میلیون قطعه حدود 50 میلیون قطعه حاصل همکاری مشترک سازمان شیلات و جوامع بهره بردار بوده، تصریح کرد: استان گیلان چهار مرکز بازسازی ذخایر آبزیان، گلستان سه مرکز، مازندران دو مرکز، خوزستان دو مرکز و استان های آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و بندرعباس هرکدام یک مرکز بازسازی ذخایر دارند.

مدیرکل دفتر بازسازی ذخایر ژنتیکی آبزیان شیلات با اشاره به اینکه استان گیلان در حدود 50 درصد رهاسازی بچه ماهیان در دریای خزر را انجام می دهد، افزود: در حال حاضر 9500 صیاد در استان های شمالی و 126 هزار صیاد در دریای عمان و خلیج فارس از منابع آبی ارتزاق می کنند.

کرمی راد با بیان اینکه در سفر رییس جمهور شهید به استان هرمزگان دستور ایجاد سه مرکز بازسازی ذخایر داده شد که در حال حاضر این مراکز در حال احداث است، تاکید کرد: بازسازی ذخایر فعالیت مشترک بین انسان و طبیعت است و سازمان شیلات ایران برای صیانت از منافع ملی و انفال مورد بهره برداری بیش از نیم قرن سابقه فعالیت دارد.

باید معیشت فصلی صیادان را به سمت آبزی پروری هدایت کنیم

همچنین در این مراسم اسدالله عباسی، استاندار گیلان با بیان اینکه 13 گونه از انواع ماهیانی که در دریای خزر رهاسازی می شود توسط شیلات گیلان است، اظهار کرد: در فصل صید سال گذشته نیز 7700 تن انواع ماهیان استخوانی در این استان صید شد که نسبت به سال قبل آن با افزایش روبه رو بود.

عباسی با اشاره به حمایت از مراکز بازسازی ذخایر استان گیلان، افزود: مراکز بازسازی ذخایر و مراکز تحقیقاتی بهترین مکان های دسترسی برای تقویت اقتصاد جوامع محلی و ساحل نشینان هستند.

استاندار گیلان تاکید کرد: نباید اکوسیستم رودخانه ها و دریا آلوده شود و اجازه دهیم چرخه غذایی و زیست ماهیان برهم خورده و این ماهیان در خطر انقراض قرار گیرند.

عباسی با تاکید بر اینکه در بخش تسهیلات تکلیفی به کارگروه اقتصادی تاکید شده تا اولویت به تولیداتی داده شود که با زیست بوم استان تطابق دارند، تصریح کرد: طبق سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و تاکید رییس جمهور شهید به استان های دارای اقتصاد دریا محور همانند گیلان که زندگی 4000 صیاد به دریا وابسته است باید معیشت فصلی این صیادان را به سمت آبزی پروری هدایت کنیم.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آغاز رهاسازی 450 میلیون قطعه انواع آبزی در 5 استان کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آغاز رهاسازی 450 میلیون قطعه انواع آبزی در 5 استان کشور"، کلیک کنید.