آیا استفاده از کرم ضد آفتاب از پیش مانده مضر است؟

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب از پیش مانده مضر است؟

با فرارسیدن تابستان، بسیاری از مردم به سراغ کرم‌های ضدآفتاب از سال گذشته مانده، می‌روند. اما به گفته کارشناسان این کار می‌تواند خطرات خاصی را به همراه داشته باشد.

به گزارش وایکو، کارشناسان می‌گویند این نوع محافظت باید در تمام طول سال یعنی حتی در زمستان انجام شود زیرا اشعه ماوراء بنفش برای پوست ما مضر است.

با این حال، اگرچه استفاده از ضد آفتاب‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته و آگاهی درباره آنها در حال افزایش است اما همیشه از آنها به درستی استفاده نمی‌شود.

«سونیا گالیانو»، داروساز و عضو داروسازی در کالج رسمی داروسازان آویلا، توضیح می‌دهد که کرم ضدآفتاب ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب باید روی پوست تمیز و خشک و به مقدار زیاد و یکنواخت مالیده شود.

چه مقدار کرم ضد آفتاب باید استفاده کنم؟

ایده آل از نظر علمی، استفاده از دو میلی گرم در سانتی متر مربع برای هر دو ساعت است.

گالیانو برای درک بهتر این مطلب، «قانون دو انگشت» را توضیح می‌دهد: یک خط کرم را باید به دو انگشت میانی دست بمالید سپس آن را به طور کامل روی قرص صورت خود بمالید. همچنین قبل از شنا کردن، یک خط دیگر روی همان دو انگشت کرم بمالید و سپس آن را روی بازوها و شانه، ۲ بار خط کرم دو انگشتی (چهار خط) هم برای تن و یک چهار خط دیگر برای هر یک از پاها لازم است.

چند بار نیاز به استفاده از کرم ضد آفتاب دارید؟

گالیانو تاکید دارد که کرم‌های ضدآفتاب باید هر دو ساعت، پس از هر شنا کردن و در صورت تعریق بیش از حد استفاده شوند.

فاکتور محافظ (SPF) در کرم های ضد آفتاب به چه معناست؟

به گزارش یورونیوز، کرم‌های آفتاب با اعداد مختلفی شناسایی می‌شوند که برای بسیاری معنای ناشناخته‌ای دارند. اس‌پی‌اف ۳۰،۲۰ تا ۵۰  برای مدتی طولانی‌تر در برابر نور خورشید محافظت می‌کند.

ضریب حفاظتی ۳۰ حدود ۳۰۰ دقیقه، یعنی حدود پنج ساعت پوست ما را محافظت می‌کند.

البته این بدان معنا نیست که ما می‌توانیم بدون نگرانی و برای پنج ساعت دغدغه کرم زدن نداشته باشیم بلکه در مواردی که بدنمان با آب یا عرق در تماس زیاد باشد، کرم باید زودتر از ۵ ساعت تجدید شود.

آیا می توانیم از کرم ضد آفتاب سال گذشته استفاده کنیم؟

مانند همه محصولات، کرم های ضد آفتاب نیز تاریخ انقضا دارند ولی اگر قبلا درب آنها را باز کرده یا استفاده کرده باشیم باید از استفاده مجدد آنها پس از مدتی طولانی اجتناب کرد.

گالیانو به یورونیوز می‌گوید کرم ضدآفتاب در طول یکسال حتما خراب می‌شود چون که بارها در دمای بالا و در مقابل تابش نور خورشید رهایش کرده‌ایم. همچنین «آلودگی میکروبی» هم می‌تواند روی پوست ما تأثیر بگذارد.

کجا می توانم ضد آفتاب را دور بریزم؟

پس ما باید از شر کرم‌های منقضی شده یا کرم‌های سال پیش خلاص شویم اما آیا می‌توانیم آن را در سطل زباله بیندازم؟ این محصولات هنگامی که ارگانیک دوستدار محیط زیست نباشند، می‌توانند برای محیط زیست مضر باشند. به همین دلیل، هنگام دور انداختن آنها باید از یک سری دستورالعمل ها پیروی کنیم.

مثلا اگر بسته‌بندی پلاستیکی دارند در میان زباله‌های پلاستیکی قرار داده شود و اگر ظرف آنها شیشه‌ای است باید در کنار ظروف شیشه‌ای دور انداخته شود. اما اگر داخل آنها همچنان کرم وجود داشته باشد، بقایای آن باید در سطل زباله‌ای انداخته شود که زباله‌های آن به تصفیه‌خانه‌ها ارسال می‌شود.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا استفاده از کرم ضد آفتاب از پیش مانده مضر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا استفاده از کرم ضد آفتاب از پیش مانده مضر است؟"، کلیک کنید.