افزایش صادرات محصولات ایرانی به روسیه در دولت سیزدهم

افزایش صادرات محصولات ایرانی به روسیه در دولت سیزدهم

معاون نخست وزیر روسیه از ثبت رکوردی تازه در زمینه حجم مبادلات تجاری تهران و مسکو در سال 2022 میلادی خبر داد.

به گزارش وایکو و به نقل از خبرنگار شانا، الکساندر نواک شامگاه چهارشنبه (نهم اسفندماه) در حاشیه هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه در نشست خبری با اشاره به اینکه حجم تجارت دوجانبه ایران و روسیه در سال 2022 رکورد تازه ای ثبت کرد و به 6 میلیارد دلار در سال رسید، گفت: از طرف روسیه حجم تجاری 2.3 میلیارد بوده و ایران نیز حدود 2.1 میلیارد دلار محصولات به روسیه صادر کرده است.

وی به توسعه گردشگری و خدمات گردشگری بین دو کشور اشاره کرد و افزود: در این زمینه موانع برداشته می شود.

معاون نخست وزیر روسیه ادامه داد: توسعه ظرفیت در حوزه انرژی وجود دارد. همچنین همکاری در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی، خودروسازی و خدمات وجود دارد. در کمیسیون مشترک بررسی کردیم که حجم این مبادلات می تواند افزایش یابد. 

نواک تصریح کرد: همکاری های مستقیم بین دو کشور بیشتر شده و تلاش بر این است میان شوراهای تجاری مکانیسم ها و زیرساخت های لازم ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه موانع بانکی بین دو کشور نیز در حال حل و فصل هستند، گفت: مکانیسم های مهمی برای تبادل مالی تبیین شده است.

معاون نخست وزیر روسیه بر توجه به استفاده از توان شرکت های دانش بنیان و فناوری های پیشرفته تاکید کرد و افزود: موضوعات پیشین باید ادامه پیدا کند و در کنار آن توجه به فناوری های دانش بنیان و پیشرفته مورد توجه باشد؛ به ویژه فناوری های های تک و تولیدات جدید ظرفیت زیادی برای همکاری دارد. 

نواک ادامه داد: موافقت نامه بین شرکت های نامی روسیه برای تولید قطعات و ماشین آلات امضا شده و همه این نوسازی تجهیزات در میدان های نفتی نیازمند فناوری های دانش بنیان است. شرکت مپنا در این حوزه فعال است و اکنون محصولات باکیفیت تولید می کند که مورد توجه شرکت های روسیه قرار دارد. 

وی تصریح کرد: در فناوری فضایی و داروها نیز اقدام های خوبی انجام شده است و این مسیر ادامه می یابد تا دو کشور در سطح جهانی مطرح شوند.

معاون نخست وزیر روسیه در پایان اظهار کرد: از سفرای دو کشور قدردانی می کنم، به صورت هفتگی نشست هایی با سفیر ایران در روسیه داریم و پیگیری ها به نتیجه رسیده است. همکاری ها ادامه دارد و سفرا کار را در بالاترین سطح ممکن ادامه می دهند و نتیجه کار امروز را در سال آینده خواهیم دید.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش صادرات محصولات ایرانی به روسیه در دولت سیزدهم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش صادرات محصولات ایرانی به روسیه در دولت سیزدهم"، کلیک کنید.