اگر این سردرد ها را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید

اگر این سردرد ها را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید

آفتاب نیوز :

محمدرضا معتمد بیان کرد: هر نوع التهاب و فشاری که در ساختمان های نواحی سر و گردن وجود داشته باشد، می تواند باعث سردرد شود، برای مثال درد های ناحیه گوش و حلق و بینی باعث سردرد می شوند، امروزه با روش های تشخیصی پیشرفته ای که وجود دارد، تعداد موارد ناشناخته سردرد، بسیار اندک است.

دکتر معتمد گفت: شایعترین سردردها، سردرد های اولیه هستند، سردرد های میگرنی و استرسی جزو این دسته از سردرد ها هستند. سردرد های میگرنی شایع ترین نوع سردرد هاست و سردرد های تنشی، با شیوع کمتر، در رتبه دوم شیوع سردرد های اولیه قرار دارند. استرس و تنش در سردرد های میگرنی موثر هستند، با اینکه سردرد های میگرنی و تنشی دو نوع سر درد شایع هستند، اما متاسفانه در بعضی افراد هر دو نوع سردرد میگرنی و تنشی وجود دارد، در این موارد حتما درمان هر دو نوع بیماری باید انجام گردد.

عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که تفاوت سردرد میگرنی و سردرد تنشی چیست، گفت: تفاوت های این دو نوع سر درد معمولاً در علایم آنهاست، سردرد های میگرنی غالبا ضربان دار و یکطرفه هستند و با علایمی مانند تهوع، استفراغ و همچنین با حالت گریز از نور و بوی تند همراهند و فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال می کنند، اما سردرد های تنشی غالباً با استرس و عصبانیت ایجاد می شوند، حالت فشارنده و منگنه ای دارند و اغلب فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال نمی کنند.

وی گفت: در بعضی از انواع میگرن، قبل از بروز سردرد، بیمار علایمی مانند خواب رفتگی صورت، دیدن تصاویری در میدان بینایی، حالت انحنای تصاویر و یا حتی درجاتی از اشکال در میدان بینایی را احساس می کنند، در بیماری میگرن، به این علایم اورا می گویند، بیماران میگرنی همراه با علایم اورا، این شانس را دارند که به محض بروز این علایم، از دارو هایی که مانع از پیشرفت سردرد می شود استفاده کنند.

دکتر معتمد در پاسخ به این سوال، که چه سردرد های باید جدی گرفته شوند، گفت: سردرد هایی که با کاهش سطح هوشیاری، تشنج، تب و عدم تعادل همراه هستند، نیاز به بررسی دارند در افرادی که به دنبال فعالیت های سنگین دچار سردرد شدید می شوند، باید مشکوک به پارگی آنوریسم شویم، سردرد شدید و ناگهانی که کمتر از یک دقیقه به اوج می رسد معمولاً با پاره شدن آنوریسم مغزی همراه است و باید سریعاً تحت بررسی قرار گیرد.

هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مصرف مسکن ها زمانی توصیه می شود که علت سردرد مشخص شده باشد، در غیر این صورت، مصرف مسکن می تواند تابلوی بالینی سر درد را تغییر دهد و تشخیص سر درد را با مشکل روبرو کند. اگر بیمار تا 4 نوبت سردرد در ماه داشته باشد، بهترین روش درمان توقف سردرد است، مصرف ضعیف ترین مسکن در زمان مناسب (به محض شروع سر درد) بسیار موثرتر از شروع دیر وقت قویترین مسکن هاست، اما اگر تعداد سردرد ها از چهار نوبت در ماه بیشتر باشد، بیمار باید با مصرف دارو های پیشگیری کننده همراه با رعایت سبک زندگی سالم، به کاهش تعداد و زمان سردرد ها کمک کند.

وی گفت از بهترین راه های کاهش سردرد، می توان به سبک زندگی سالم، خواب خوب و مناسب، غذای با کیفیت و سالم و پرهیز از عادات ناسالم (الکل و سیگار) اشاره کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اگر این سردرد ها را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اگر این سردرد ها را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید"، کلیک کنید.