«ایوان کاغذی من»؛ اشتراکی از جنس کتاب در یزد

«ایوان کاغذی من»؛ اشتراکی از جنس کتاب در یزد

وایکو/یزد طرح «ایوان کاغذی من» با شعار «ایوان زندگی خود را با کتاب بسازیم» ویژه سنین ۵ تا ۱۷ ساله با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان در یزد اجرا می‌شود.

«حسین دشتی» معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد عصر امروز دوشنبه هیجدهم تیرماه در جمع خبرنگاران ضمن تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان(ع) و گرامیداشت روز ملی ادبیات کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس اهداف ۲۲ گانه خود در حوزه‌هایی مانند تزویج فرهنگ کتابخوانی نیز فعالیت دارد هرچند که با تشکیل نهاد کتابخانه‌ها بخش اعظم از این کار بر عهده این نهاد گذاشته شده است.

وی با اشاره به قعالیت ۲۵۰ موسسه فرهنگی و هنری مختلف در استان یزد، گفت: طرح «ایوان کاغذی من» یک طرح نوآورانه، خلاقانه و مفید است و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خود را موظف به حمایت از آن می‎داند، هرچند که طرح به لحاظ مالی توسط موسسه مبتکر آن، خودگردان است.

دشتی با بیان این که بسیاری از والدین خواستار کتاب خوان شدن فرزندانشان هستند ولی تخصص و آگاهی لازم را برای تحقق این موضوع ندارند، گفت: قطعاً این طرح می‌توان با کمک متخصصان حوزه کتاب، خانواده‌ها را در این امر یاری و در این حوزه تسهیلگری داشته باشد.

«پوریا پیراسته» مجری این طرح هم ضمن تسلیت ایام عزاداری ماه محرم، اظهار کرد: شاید وجه تشابه در تقارن روز ملی ادبیات کودکان و نوجوانان با ایام عزاداری‌های سید الشهدا(ع)، موضوع آگاهی بخشی به جامعه باشد و قطعاً رسانه‌ها در این امر نقش حائز اهمیتی را ایفا می‌کنند.

وی با بیان این که طرح «ایوان کاغذی من» اشتراکی از جنس کتاب ویژه سنین ۵ تا ۱۷ سال است، به اهمیت همسویی کتاب با کاغذ و قلم به رغم توسعه شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در عصر حاضر تاکید کرد.

پیراسته گفت: این طرح به دنبال برخی چالش‌های مربوط به کتاب در خانواده‎ها مانند تمایل خانواده‎ها به حوزه کتاب توسط کودکانشان به جای تلفن همراه و فضاهای مجازی، دسترسی گاهاً دشوار به کتاب‌های مورد نیاز یا نبود فرصت خرید آنها، انتخاب سخت خرید کتاب با توجه به مواجه شدن با انبوه کتابها در کتایفروشی‌ها، طراحی و مورد اهتمام قرار گرفت.

وی اظهار کرد: در قالب این طرح افراد ضمن عضویت در این رویداد و پس از مصاحبه حضوری و تلفنی توسط کارشناسان و تسهیل گران کتاب کودکان و نوجوانان جهت پی بودن به سلیقه و علایق کودکان و نوجوانان، کتابهای مناسب و مطابق با خواسته‌های آنها را تهیه و برایشان ارسال کند.

این فعال فرهنگی استان خاطرنشان کرد: این طرح با شعار «ایوان زندگی خود را با کتاب بسازید» از شهریورماه سال گذشته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان معرفی و از پوستر آن رسماً رونمایی و آغاز شد ولی به دلیل برخی مشکلات طی عملاً از سال جاری فعالیت خود را آغاز کرده است و تاکنون بالغ بر ۵۰ نفر در این طرح مشترک شده‌اند.

وی از ویژگی‌های اشتراک ایوان کاغذی به تهیه کتاب‌های مورد نظر والدین، تضمین ارسال کتاب‌های برگزیده و جدیدترین آثار ناشران مطرح کشوری، دریافت کتاب برابر با مبلغ اشتراک طی هفت مرحله ارسال پستی رایگان در مدت یکسال، تضمین تعویض کتاب، برگزاری کارگاه‌های متنوع ادبی با حضور نویسندگان و مترجمان حوزه کودک و نوجوان، مشاوره‌های حضوری و تلفنی با محوریت کتاب و کتابخوانی، ارسال بسته‌های تشویقی و ارزیابی مهارت کتابخوانی کودکان و نوجوانان عضو به منظور سنجش بازخورد طرح، اشاره کرد.

پیراسته با بیان این که به ازای هر ۳۰ عضو در این طرح یک تسهیلگر در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: علاقمندان به اشتراک در این طرح می‌توانند با انتخاب نحوه پرداخت هزینه  اندک اشتراک در این طرح، برای ثبت نام و مشاوره در این باره از طریق شماره تلفن ۰۹۰۰۱۰۳۵۴۵۰ تماس حاصل کنند.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«ایوان کاغذی من»؛ اشتراکی از جنس کتاب در یزد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«ایوان کاغذی من»؛ اشتراکی از جنس کتاب در یزد"، کلیک کنید.