بخشنامه جدید وزارت صمت برای طلافروشان – خبرگزاری وایکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری وایکو، علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزیر صمت در بخشنامه ای ضمن اشاره به ارایه تسهیلات جدید برای ثبت معاملات طلا در سامانه جامع تجارت یا سامانه مودیان تاکید کرده که مالیات عایدی سرمایه مشمول واحدهای صنف طلا نمی شود، همچنین ثبت موجودی اولیه در سامانه جامع تجارت مربوط به دارایی های شخصی یا سرمایه ای که در جریان تولید و فروش قرار نگرفته، نخواهد شد.

در این نامه آمده است: پیرو جلسه روز گذشته در محل اتاق اصناف ایران با حضور روسای اتحادیه های صنف طلای مراکز استان ها و هماهنگی با دستگاه های ذیربط در جلسه دیروز با حضور قایم مقام وزیر موارد ذیل اعلام می گردد؛

1- همانطور که قبلاً مسوولین ذیربط وزارت متبوع سامانه جامع تجارت و سازمان امور مالیاتی (سامانه مودیان) اعلام نموده اند اتصال دو سامانه انجام شده است و هر اطلاعاتی که در یکی از سامانه ها ثبت شود به سامانه دیگرمنتقل می شود.

2- در خصوص مالیات عایدی سرمایه یا CGT یا مالیات بر سوداگری هر چند هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده و قانون نشده است ولی لازم است اطلاع رسانی شود که طبق متن مصوبات مجلس این مالیات مشمول واحدهای صنفی نمی شود و در خصوص نگرانیهای ایجاد شده در مردم به عنوان مشتریان اصناف نیز باید توجه نمود که در متن مصوبات علاوه بر معافیت تا 150 گرم برای هر گونه فروش طلا به واحدهای صنفی که توسط این واحدها در سامانه مودیان ثبت می شود معافیت کامل از هرگونه مالیات عایدی سرمایه در نظر گرفته شده است و لذا در صورت اطلاع رسانی صحیح نه تنها مردم هیچ نگرانی نخواهند داشت بلکه مشتاق ثبت اطلاعات به جهت بهره مندی از معافیت مالیاتی خواهند بود.

3- همانطور که مدیران اتاق ها و اتحادیه های صنفی طلا بارها اعلام نموده اند همپای تمام دستگاه ها در اجرای قانون و مقابله با قاچاق و پولشویی اتفاق نظر و همکاری دارند و نه تنها هیچ تفاوتی بین صنف طلا با سایر اصناف نیست بلکه به دلیل ویژگی های خاص این صنف در اجرای قوانین مذکور پیشگام است.

4- در خصوص ثبت موجودی اولیه در سامانه جامع تجارت اولاً این ثبت مربوط به دارایی شخصی یا سرمایه کاسبان که در جریان تولید و فروش قرار نگرفته است، نمی شود. ثانیاً طبق هماهنگی به عمل آمده با ناظران و بازرسان مقرر شده است که خطاها و کاستی های ثبت اطلاعات کاسبان خرد نباید تحت عنوان «قاچاق» مورد پیگرد قرار گیرد بلکه قاچاق در درجه اول مربوط به جریان ورودی و خروجی کشور است.

5 – قطعاً اعضای هیات مدیره های اتحادیه های مربوط به طلا و فلزات گرانبها در اجرای قانون باید پیشقدم باشند.

6- طرح ها و پیشنهادات خوب اصناف طلا نظیر تسهیل تامین طلای خام کارگاه های طلاسازی، تسهیل ورود موقت طلای خام جهت صادرات، مصنوعات فروش قسطی مصنوعات طلا در قالب تسهیلات ازدواج امکان وثیقه گذاری آسان طلا جهت مشارکت مردم در طرح های خرید اعتباری و حتی سهیم شدن در سود اجاره طلا، تسهیل فرایندهای عیار سنجی کاهش تقلب و سنددار کردن طلا و لزوم تغییر رویه رسانه ها در اطلاع رسانی پیرامون صنف طلا با جدیت توسط بخشهای ذیربط پیگیری شده و گزارش اقدامات به مقام عالی وزارت ارایه گردد.

7- لازم است بین بازرسان و ناظران دستگاه های مختلف هماهنگی کامل وجود داشته باشد و طبق قانون نظام صنفی کشور از ظرفیت کمیسیون های نظارت بر اصناف برای این هماهنگی استفاده شود.

بخشنامه جدید وزارت صمت برای طلافروشان

بخشنامه جدید وزارت صمت برای طلافروشان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بخشنامه جدید وزارت صمت برای طلافروشان – خبرگزاری وایکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بخشنامه جدید وزارت صمت برای طلافروشان – خبرگزاری وایکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.