بی قانونی موجب هرج و مرج در توسعه هوش مصنوعی می شود

در یک نشست تخصصی مطرح شد؛

بی قانونی موجب هرج و مرج در توسعه هوش مصنوعی می شود

نایب رییس فراکسیون هوش مصنوعی مجلس با انتقاد از اینکه محدوده قانون گذاری و ریل گذاری گسترده شده است تاکید کرد: برای تصویب قوانین بر اساس نیازهای جامعه باید به سمت استفاده از هوش مصنوعی گام برداشت.

محمدمهدی مهربان در حاشیه نشست تخصصی «پنل حکمرانی هوش مصنوعی، پاندمی قانون گذاری در جهان» گفت: به تازگی موج شدیدی در دنیا درباره قانون گذاری در حوزه هوش مصنوعی به راه افتاده و لازمه حضور در این موج، این است که برخی ظرفیت های به کارگیری هوش مصنوعی در کشور ایجاد شود تا بر مبنای آنها بتوان قانون گذاری کرد. 

وی ادامه داد: بی قانونی موجب هرج و مرج در توسعه هوش مصنوعی می شود همان گونه که جنبه هایی از آن را در فضای مجازی می بینیم.

معاون دفتر مطالعات حکمرانی مرکز پژوهش ها با بیان اینکه نبود قانون در این زمینه، به کسب و کارهای کوچک آسیب وارد می کند، گفت: به همین دلیل دچار کلاهبرداری هایی در این زمینه هستیم که باعث بروز مشکلاتی در این زمینه می شود. 

وی توضیح داد: همچنین نگرانی هایی وجود دارد که قانون گذاری های بی حساب و کتاب در حوزه های فناوری موجب ایجاد محدودیت برای مردم شود. بنابراین اگر حواسمان به این دو لبه قیچی نباشد، ممکن است هر دو لبه برای کشور همزمان عمل کند.

مهربان ادامه داد: از این رو در تلاش هستیم که شرایط محیطی و ظرفیت ها را به خوبی شناسایی کنیم و از این طریق نقشه راهی برای قانون گذاری و تنظیم گری حوزه هوش مصنوعی داشته باشیم. 

وی یادآور شد: این پنل هم ناظر بر همین مسیله بود که ضرورت ها چیست و کجا باید دنبال قانون گذاری در حوزه هوش مصنوعی باشیم که امیدواریم با توجه به این نشست ها و سایر نشست هایی که در مرکز پژوهش ها برگزار می شود بتوان به تدریج فضا را شفاف کرد و به موقع کنشگری داشته باشیم به گونه ای که نه خیلی عقب باشیم و نه شتاب زده عمل کنیم تا برای مردم مشکل ایجاد نشود.

* هوش مصنوعی در تصویب قانون باید براساس نیازهای جامعه استفاده شود

احمدحسین فلاحی، نایب رییس فراکسیون هوش مصنوعی مجلس سخنران دیگر این پنل با اشاره به استفاده از هوش مصنوعی در قانون گذاری اظهار کرد: 12 هزار قانون داریم که برای به کارگیری این قوانین و بهبود قانون گذاری، نیاز است این قوانین تنقیح شوند. تاکنون استفاده از هوش مصنوعی را برای تنقیح قوانین استفاده نکرده و این امر را مدنظر نداشتیم. 

بی قانونی موجب هرج و مرج در توسعه هوش مصنوعی می شود

وی با انتقاد از اینکه دستگاه های مختلفی اقدام به تصویب قانون می کنند، افزود: محدوده قانون گذاری و ریل گذاری گسترده شده است. طبق بررسی های انجام شده، 4 هزار قانون از 12 هزار قانون موجود منسوخ است.

نایب رییس فراکسیون هوش مصنوعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: توجه به تنقیح قوانین در یک دوره مجلس امکان پذیر نیست. البته برخی زیرساخت ها باید اصلاح شود و آیین نامه های مجلس در این زمینه هم باید مورد بازنگری قرار گیرد. 

وی ادامه داد: یکی از چالش های اجرا و نظارت بر قوانین، گستردگی آنان است و مدیریت این موضوع جز با استفاده از هوش مصنوعی  امکان پذیر نیست. از سوی دیگر گستردگی نیازهای جامعه برای تدوین قوانین و ریل گذاری هم می توانید از این طریق صورت گیرد. 

فلاحی با اشاره به اینکه تصویب قانون مدیریت داده ها و اطلاعات ملی اقدامی مهم بود، گفت: بسیاری از دستگاه ها هنوز به این قانون نپیوسته اند و امکان پذیر نیست با روش های معمول به خواسته هایمان برسیم و ریل گذاری صحیح داشته باشیم. 

وی خاطرنشان کرد: بر اساس نیازها و ریل گذاری صحیح این ضرورت برای ما اثبات شده است که به سمت هوش مصنوعی گام برداریم و در این رابطه مجلس به سمت تشکیل فراکسیون هوش مصنوعی گام برداشت تا بتوان در این رابطه نیازها را فراهم کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بی قانونی موجب هرج و مرج در توسعه هوش مصنوعی می شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بی قانونی موجب هرج و مرج در توسعه هوش مصنوعی می شود"، کلیک کنید.