تزریق یک نوع داروی کاهش وزن برای کاهش خطر سکته

تزریق یک نوع داروی کاهش وزن برای کاهش خطر سکته

بر اساس یک آزمایش تازه، داروی تزریقی «سماگلوتید» که برای مقابله با چاقی طراحی شده است، می تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در افراد، بدون توجه به میزان وزنی که در حین مصرف دارو کم می کنند، کاهش دهد.

به گزارش وایکو، سماگلوتید اشتها را سرکوب می کند و با نام های تجاری ویگووی، اوزمپیک و ریبلسوس هم به فروش می رسد.

متخصصان در پی بررسی های تازه گفتند که تزریق این داروی ضد چاقی همچنین می تواند برای سلامت قلب و عروق میلیون ها بزرگسال مفید باشد.

پروفسور «جان دینفیلد»، سرپرست تیم متخصصان گفت این دارو می تواند تاثیر مثبتی بر قند خون، فشار خون یا التهاب داشته باشد و همچنین تاثیرات مستقیمی بر عضله قلب و عروق داشته باشد.

دانشگاه یوسی ال در لندن در تحقیقی پنج ساله که در آن از داده های کارآزمایی شرکت داروسازی نوونوردیسک، سازنده سماگلوتید استفاده شد، برای بررسی وضعیت 176 هزار و چهار بزرگسال بالای 45 سال از 41 کشور استفاده کرد.

پروفسور دینفیلد قبل از ارایه نتیجه این مطالعه در کنگره اروپایی چاقی در ونیز گفت که این یافته ها «پیامدهای بالینی مهمی» دارند.

او گفت این یک کشف مهم بود و آن را به زمانی که استاتین ها در دهه 1990 معرفی شدند، تشبیه کرد: ما سرانجام متوجه شدیم که یک دسته دارویی وجود دارد که بیولوژی این بیماری را به نفع بسیاری از مردم تغییر می دهد. این یک پیشرفت بزرگ بود و عمل قلب و عروق را متحول کرد. ما اکنون این دسته از داروها را داریم که می توانند به همان اندازه، بسیاری از بیماری های مزمن پیری را تغییر دهند.

تجزیه و تحلیل پروفسور دینفیلد از کارآزمایی بالینی داروی سماگلوتید، مدت زمان پیش از بروز مشکلات بزرگ قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا سکته و همچنین مدت زمان پیش از ابتلا به نارسایی قلبی را بررسی کرد.

پس از 20 هفته مصرف سماگلوتید، 62 درصد از بیماران، بیش از پنج درصد از وزن بدن خود را در مقایسه با 10 درصد در گروه دارونما کم کردند.

با این حال، کاهش خطر حملات قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی در بیمارانی که بیش از پنج درصد از وزن بدن خود را کم کردند و در افرادی که کمتر از پنج درصد وزن خود را کم کردند یا وزن اضافه کردند، مشابه بود.

پروفسور دینفیلد گفت: حدود نیمی از بیمارانی که من در کلینیک قلبی عروقی خود می بینم دارای سطوح وزنی معادل بیماران در کارآزمایی بالینی داروی سماگلوتید هستند و احتمالاً اگر علاوه بر درمان های معمول از سماگلوتید هم استفاده کنند از مزایای آن بهره می برند.

پروفسور دینفیلد در گفتگو با بی بی سی افزود: این دارو «جایگاه بالقوه مهمی» در درمان چاقی دارد.

او گفت: افراد زیادی دارای اضافه وزن یا چاقی هستند که نتوانسته اند وزن خود را کاهش دهند بنابراین اگر این دارو تنها به همین دلیل در نظر گرفته شود، فرصت بالینی مهمی را ایجاد می کند. اما اینها داروهایی هستند که مشکلات سلامتی پس زمینه بیماران را نیز بهبود می بخشد. این واقعاً بسیار هیجان انگیز است.

در ماه اوت، متخصصانی که روی کارآزمایی بالینی داروی سماگلوتید کار می کردند، دریافتند که این دارو خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را در افراد چاق مبتلا به بیماری قلبی عروقی تا یک پنجم کاهش می دهد.

به گزارش بی بی سی، تحقیق پروفسور دینفیلد یکی از دو تحقیق مبتنی بر این کارآزمایی است که در کنگره اروپایی چاقی در ایتالیا ارایه شده است.

دومین تحقیق به سرپرستی پروفسور «دونا رایان» از مرکز تحقیقات زیست پزشکی پنینگتون در نیواورلیان، اثر بلند مدت سماگلوتید بر وزن افراد را بررسی کرد.

ویگووی دارای همان ماده اولیه اوزمپیک است، داروی دیابتی که گفته می شود بهترین گزینه لاغری است.

با این حال، کارشناسان قبلا هشدار داده بودند که استفاده از این داروها، یک راه حل سریع یا جایگزینی برای تغذیه خوب و ورزش نیست و فقط باید تحت نظارت پزشک ارایه شود.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تزریق یک نوع داروی کاهش وزن برای کاهش خطر سکته" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تزریق یک نوع داروی کاهش وزن برای کاهش خطر سکته"، کلیک کنید.