تشدید بارش ها در 9 استان/ وزش باد شدید در 10 استان

تشدید بارش ها در 9 استان/ وزش باد شدید در 10 استان

آفتاب نیوز :

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری های محلی هشدار داد و آورده است: وقوع رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، گردوخاک و کاهش دما سه شنبه (25 اردیبهشت) در کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل و ارتفاعات استانهای البرز و تهران، چهارشنبه (26 اردیبهشت) در شمال و شرق استانهای خراسان رضوی و خراسان شمالی و پنج شنبه (27 اردیبهشت) در نیمه شمالی خراسان رضوی، شمال آذربایجان شرقی و اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد و نیمه شمالی فارس پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال سقوط سنگ در نواحی کوهستانی و خسارت به صنعت کشاورزی دور از انتظار نیست و سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از سفرهای غیر ضروری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی توصیه می کند.

در ادامه این هشدار با اشاره به افزایش شدید گرادیان فشاری آمده است: وزش باد شدید همراه با خیزش گرد و خاک  سه شنبه در استان های اصفهان، قم، مرکزی، یزد، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، شرق کرمان و نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، چهارشنبه در کهگیلویه و بویراحمد و شمال فارس و پنج شنبه در شرق کرمان رخ خواهد داد.

از اثرات این مخاطره جوی می توان به وقوع توفان گردوخاک و شن در مناطق مستعد، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله، سقف های کاذب، سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها، دکل های برق و سازه های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال اشاره کرد.

سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از رفت وآمدهای غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، آمادگی دستگاه های امدادی به ویژه مراکز بهداشتی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های عمرانی، اجتناب در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و محدودیت در فعالیت های کشاورزی توصیه می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای تا 24نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج دریا تا 1.5 متر سه شنبه و چهارشنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان، مازندران و مناطق دور از ساحل استان گلستان و پنج شنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان مازندران در دریای خزر پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی خطر غرق شدن شناگران و آسیب به قایق های سبک و تفریحی، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، احتمال آسیب به شناورهای سبک، احتمال اختلال در فعالیت های بندری و اختلال در تردد شناورها و فعالیت های فراساحلی وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی منع شنا و فعالیت های تفریحی، اعمال محدودیت در تردد قایق ها و شناورهای سبک تفریحی و صیادی ، احتیاط در فعالیت های دریایی در مناطق فراساحل،در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت در حوزه های مختلف در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش وایکو در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسیول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسیولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشدید بارش ها در 9 استان/ وزش باد شدید در 10 استان" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشدید بارش ها در 9 استان/ وزش باد شدید در 10 استان"، کلیک کنید.