تکرار در تاخیر پرداخت مطالبات گندم کاران

تکرار در تاخیر پرداخت مطالبات گندم کاران

آفتاب نیوز :

وضعیت بارش امسال مناسب است؛ اما عنوان می شود بارندگی و در ادامه دمای بالا فضا را برای رشد آفات گیاهی مناسب می کند. مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران توصیه کرد، با توجه به بارندگی در برخی مناطق و دمای بالا، فضا برای آفات گندم از جمله زنگ زرد، لکه سفید، سن زدگی و. به وجود آمده که ضروری می کند کشاورزان رصد دایمی از مزارع داشته باشند.

چه خبر از تولید گندم؟

به گفته علینقی ایمانی، در برخی مناطق با وجود اطلاع رسانی کشاورزان غفلت کردند و خسارت هایی به مزارع گندم وارد شد. اما بیشتر گندم کاران اگر چه سموم به اندازه کافی وجود نداشت به هر ترتیبی سمپاشی را انجام داده و از خسارت های سنگین تر جلوگیری کردند.

همچنین پیش بینی می شود با وضعیت بارش تولید و برداشت گندم به بیش از 13 میلیون تن برسد و خرید تضمینی حدود 11 میلیون تن باشد. عطا الله هاشمی، رییس بنیاد ملی گندم کاران درباره آمار خرید گندم تا چهارشنبه 19 اردیبهشت گفت، از 10 فروردین تا امروز حدود یک میلیون و 350 هزار تن گندم به ارزش ریالی حدود 22 هزار میلیارد تومان (همت) از گندم کاران خریداری شده؛ اما ریالی پرداخت نشده است.

گفتنی است؛ قیمت خرید تضمینی گندم 17 هزار و 500 تومان بوده که تاخیر در پرداخت پول کشاورزان منجر به دلسردی آن ها می شود.

دانه های روغنی و پیش بینی برداشت کلزا

ایران در تولید روغن های خوراکی 95 درصد وابستگی دارد که این امر بیشتر در تامین 3 تا 3.5 میلیون تن دانه های روغنی است. بخش اعظم واردات مربوط به سویا بوده، زیرا کنجاله آن برای خوراک دام نیز استفاده می شود.

به گفته یکی از فعالان بخش دانه های روغنی نرخ خرید تضمینی کلزا دو برابر قیمت خرید تضمینی گندم بوده و امسال هر کیلو گرم کلزا 35 هزار تومان تعیین قیمت شده است.

به گفته وی بر اساس پیش بینی وزارت جهاد کشاورزی، در سال زراعی 1402-1403 حدود 320 هزار تن کلزا از سطح استان های کشور برداشت خواهد شد.

برداشت محصول در استان های گرمسیر از جمله ایلام، خوزستان، جنوب کرمان، هرمزگان و بوشهر از 14 فروردین آغاز شده و همچنین برداشت کلزا استان های کرمانشاه و مازندران از هفته جاری آغاز شد.

تا کنون 76 هزار تن کلزا برداشت شده که 55 هزار تن آن مربوط به استان خوزستان، 20 هزار تن ایلام و باقی مربوط به سایر استان ها است. پیش بینی ها می شود بیشترین برداشت کلزا با رقم 120 هزار تن مربوط به استان گلستان باشد. این عدد برای استان خوزستان نیز 60 هزار تن برآورد شده است.

در حالی که بر اساس سخنان رییس بنیاد ملی گندم کاران پول گندم های خریداری شده از 10 فروردین هنوز پرداخت نشده خوشبختانه مطالبات کلزا کاران تا 50 درصد واریز شده است.

به گفته کیوان فرهنگ آسا، بر اساس الزام وزارت جهاد کشاورزی پرداخت مطالبات باید یک ماهه باشد و تا کنون 1،100 میلیارد تومان معادل 50 درصد مطالبات پرداخت شده است.

تخصیص ارز به برنج و روغن

تخصیص ارز به برنج و روغن از دیگر خبر های این هفته در حوزه کشاورزی بود. بر اساس اصلاحیه مصوبه هیات وزیران برنج و روغن خام به لیست کالا های مشمول دریافت ارز 28.500 تومانی اضافه شد.

در فهرست قبلی دانه های روغنی مشمول ارز 28.500 تومانی بود، اما روغن خام در این لیست قرار نداشت که با اصلاحیه صورت گرفته به همراه برنج به این لیست اضافه شد.

اما و اگر های سلامت محصولات کشاورزی

امروز کشاورزی جهان در راستای تامین امنیت غذایی و تضمین سلامت جامعه انسانی و غیرانسانی از تولید محصولات ارگانیک عبور کرده و تولیدات بر اساس استاندارد های گلوبال گپ انجام می شود که بیش از 200 شاخص دارد.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان فرآورده های آلی و زیستی کشاورزی معتقد است، هنگامی که گواهی های ارگانیک در کشور صادر می شود بر اساس روالی که در سایر کشور ها برای تولید محصولات ارگانیک طی می شود صورت نمی گیرد. این در حالی است که نهاده های بیولوژیک عامل اصلی حاصلخیزی خاک ها بوده و مواد شیمیایی مصرفی طیف تکنوفلور خاک را از بین می برند. با از بین رفتن مواد آلی حاصلخیزی خاک نیز از دست می رود و نهایتاً کشاورزی ما به یک کشاورزی ناسالم تبدیل می شود.

محمدحسین محمدی عنوان می کند، در مقطعی سازمان میادین میوه و تره بار تهران، پایشی روی محصولات ورودی تهران گذاشت. نتایج حاکی از این بود که بخش زیادی از محصولاتی که وارد میادین تهران می شوند آلوده به باقی مانده سموم و عناصر سنگین هستند. به عنوان مثال هندوانه سموم باقی مانده نداشت، اما فلزات سنگین بالایی داشت.

این فعال حوزه کشاورزی با بیان اینکه متاسفانه آماری درباره امنیت غذایی در جایی درج نمی شود، ادامه داد، اگر واحدی ایجاد شود که بتواند محصولات کشاورزی را پایش و ردگیری کند مثل بقیه کشورها، حتی مانند کشور های عربی در حاشیه خلیج فارس، اینکه کشاورز در مزرعه ملزم شود محصولی که تولید می کند و به مصرف مردم می رساند محصول سالم باشد رسالت را در حوزه امنیت غذایی به سرانجام رسانیده ایم.

لازم به بیان است که چنین توانمندی در کشور وجود دارد و مصداق آن محصولاتی است که در کشور برای بازار اتحادیه اروپا، کانادا و آمریکا بر پایه استاندارد های گلوبال گپ تولید و صادر می کند. این محصولات شامل خرما، کیوی، زعفران، گیاهان دارویی، عسل و. بوده و مصرف داخل نداشته و فقط برای صادرات تولید می شوند.

بازار کالا های اساسی

رصد هفتگی بازار کالا های اساسی در حوزه گوشت قرمز نشان از نوسان قیمتی بسیار این کالا دارد. تفاوت قیمت گوشت گوسفندی از 450 تا 880 در فروشگاه ها و پروتیین فروشی های سطح شهر در مناطق مرکزی و رو به پایین که در پایان هفته در برخی قصابی ها از 900 هزار تومان هم عبور کرد، ضروری می کند تا به این بخش از بازار رسیدگی بیشتری شود.

البته وضعیت در بازار گوشت مرغ مناسب است و امید است مدیریت تثبیت قیمت آن ادامه داشته باشد.

در روز های پایانی هفته با بالا گرفتن صادرات تخم مرغ تغییراتی را در قیمت این کالای پروتیینی به وجود آورد و هر شانه تخم مرغ 30 عددی بر اساس وزن آن بین 90 تا 130 هزار تومان متغیر است؛ در حالی که حدود 10 روز قبل هر شانه تخم مرغ به 69 هزار تومان هم رسید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تکرار در تاخیر پرداخت مطالبات گندم کاران" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تکرار در تاخیر پرداخت مطالبات گندم کاران"، کلیک کنید.