درگیری لفظی وزیر خارجه امارات با مقام ارشد تشکیلات خودگردان

درگیری لفظی وزیر خارجه امارات با مقام ارشد تشکیلات خودگردان

آفتاب نیوز :

تارنمای اکسیوس گزارش داد که نشست ماه آوریل بین وزیر خارجه آمریکا و گروهی از مقام های عربی در ریاض به صحنه درگیری لفظی بین وزیر خارجه امارات و یک مقام ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین تبدیل شد و دیپلمات اماراتی رهبری این تشکیلات را ناکارآمد توصیف کرد.

بر اساس این گزارش، عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات در جریان این نشست گفت که هیچ اصلاح واقعی در تشکیلات خودگردان صورت نگرفته است. وی رهبری آن را به «علی بابا و 40 دزد» تشبیه کرد.

وزیر خارجه امارات گفت که رهبری تشکیلات خودگردان فلسطین ناکارآمد است و افزود که با این اوصاف چرا باید امارات کمک مالی به چنین نهادی ارایه دهد.

حسین الشیخ دبیر کل کمیته اجرای سازمان آزادیبخش فلسطین و مشاور نزدیک محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز فریاد زده است که هیچکس نمی تواند به آن ها دیکته کند که چطور اصلاحات را انجام دهند.

به گفته یک مقام اماراتی، عبدالله بن زاید تاکید کرده که اگر تشکیلات خودگردان به همان اندازه که به همکاری امنیتی با اسراییل توجه می کرد به مردم خود توجه کرده بود، فلسطینی ها اوضاع بهتری داشتند.

منبع آگاه بیان کرد که طرفین پس از این درگیری لفظی با عصبانیت نشست را ترک کردند. 

تشکیلات خودگردان فلسطین یک رابطه متلاطم را با امارات دارد به ویژه پس از اینکه این کشور در سپتامبر 2020 روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی سازی کرد. همچنین بر اساس گزارش ها ارتباط محمود عباس و محمد بن زاید رییس امارات نیز سرد است.

اما طبق اعلام منبع آگاه، عصبانیت از تشکیلات خودگردان و ابومازن فقط به امارات مربوط نمی شود و اکثریت کشور های حاضر در نشست مانند عربستان، مصر، اردن و قطر نیز همه صبرشان لبریز شده است.

در این گزارش آمده است: احساس بسیاری از حاضران در جلسه این بود که ابومازن مایل نبوده اصلاحات مهمی را که برای تشکیلات خودگردان لازم است انجام دهد تا بتواند به حکومت غزه بازگردد و راه حل دو دولتی را پیش ببرد.

این گزارش می افزاید: ناامیدی از ابومازن به قطر هم کشیده می شود که از او می خواست نخست وزیری را منصوب کند که در جامعه فلسطین از جمله بخش های اسلام گرا از حمایت برخوردار باشد. این پیام توسط امیر قطر در سفر ابومازن به این کشور در ماه فوریه ارسال شد. با این حال، ابومازن در نهایت امیر را نادیده گرفت و یکی از نزدیکان خود به نام محمد مصطفی را منصوب کرد که حمایت عمومی از او نسبتاً محدود است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درگیری لفظی وزیر خارجه امارات با مقام ارشد تشکیلات خودگردان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درگیری لفظی وزیر خارجه امارات با مقام ارشد تشکیلات خودگردان"، کلیک کنید.