رنگ عوض کردن هنگام حمله/ راز شگفت انگیز سریع ترین شکارچی دریا

تینا مزدکی: نیزه ماهی و بادبان ماهی از شکارچیان برتر اقیانوس ها و از سریع ترین ماهی های روی کره زمین هستند. معروف است که نیزه ماهی ها به صورت دسته جمعی شکار می کند و به نوبت به سراغ هدف خود می روند. اکنون، با استفاده از فناوری جدید پهپادها، محققان دید شگفت انگیزی در مورد اینکه چگونه این ماهی ها حملات خود را بدون آسیب رساندن به یکدیگر هماهنگ می کنند، نشان داده اند. جالب است که این قابلیت به «رنگ» مربوط می شود.

نیزه ماهی راه راه (Kajikia audax) برای تغییر رنگ خاص خود شناخته شده است، اما فیلم هواپیمای بدون سرنشین به تیم نشان داد که نوارهای بدن نیزه ماهی مهاجم قبل از حمله بسیار روشن تر شده است و پس از ضربه زدن، به رنگ قبل از شکار بازمی گردد. نیزه ماهی دارای پوزه های بلند و کشیده ای است که می توان از آنها برای بیهوش کردن و گرفتن طعمه خود استفاده کرد، اما همچنین می تواند حیوانات دیگر را در آب های گرمسیری اقیانوس آرام و اقیانوس هند زخمی کند. به گفته NOAA، طول آنها 4 متر و وزن آنها حدود 113-204 کیلوگرم است.

محققان برای اولین بار تغییر رنگ سریع در یک شکارچی به روش شکار گروهی نیزه ماهی راه راه را ثبت کرده اند، زیرا گروه هایی از نیزه ماهی ها ساردین را شکار می کردند. محققان 12 کلیپ ویدیویی از شکار ساردین اقیانوس آرام توسط نیزه ماهی را به این روش تجزیه و تحلیل کردند. دو نیزه ماهی مختلف در هر کلیپ وجود داشت تا محققان بتوانند رنگ های بین این دو را با هم مقایسه کنند.

رنگ عوض کردن هنگام حمله/ راز شگفت انگیز سریع ترین شکارچی دریا

ظاهرا نیزه ماهی مهاجم «روشن» می شود و بسیار درخشان تر از همگروه هایش می شود، زیرا حمله خود را انجام می دهد و پس از پایان حمله به سرعت به رنگ قبلی خود باز می گردد. احتمالا این تغییر در روشنایی نوارها به عنوان سیگنالی برای ماهی هایی که حمله نمی کنند عمل می کند تا به آنها هشدار دهد که چه اتفاقی در شرف وقوع است و در نتیجه آن ها را از حمله و مجروح شدن احتمالی منع می کند. این شبیه به روشی است که ماهی های کوچک مداکا قبل از حمله به ماهی های دیگر در همان لحظه به رنگ تیره تر تغییر میکنند.

تغییر رنگ در شکارچیان به ویژه در شکارچیان گروهی نادر است. اگرچه مشخص است که نیزه ماهی می تواند تغییر رنگ دهد، اما این اولین بار است که با شکار یا هر رفتار اجتماعی مرتبط می شود. این تیم قصد دارد بررسی کند که آیا نیزه ماهی هنگام شکار به تنهایی تغییر رنگ می دهد یا در هر زمینه اجتماعی دیگری رنگ خطوط خود را تغییر می دهد. آنها همچنین قصد دارند ببینند که آیا ماهی های دیگری که توانایی تغییر رنگ دارند از نوارهای خود به همین روش استفاده می کنند یا خیر.

منبع: iflscience

58323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رنگ عوض کردن هنگام حمله/ راز شگفت انگیز سریع ترین شکارچی دریا" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رنگ عوض کردن هنگام حمله/ راز شگفت انگیز سریع ترین شکارچی دریا"، کلیک کنید.