رهاسازی زنبورهای تریکوگراما در شالیزارهای گیلان

رهاسازی زنبورهای تریکوگراما در شالیزارهای گیلان

وایکو/گیلان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از رهاسازی زنبور تریکوگراما در ۸۰۰۰ هکتار از شالیزارهای استان خبر داد.

سیدعلی موسوی امروز، پنجم تیرماه در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اهمیت مبارزه بیولوژیک با آفات بخش کشاورزی، گفت: طرح مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج با استفاده از رهاسازی زنبور تریکوگراما علیه این آفت در شالیزارهای استان گیلان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه کرم ساقه خوار مهمترین آفت برنج است که با خوردن ساقه‌های برنج، موجب ورس یا خوابیدگی خوشه‌ها و کاهش تولید این محصول می‌شود، افزود: نصب کارت تریکوگراما و رهاسازی این زنبور بین سه تا چهار مرحله انجام می‌شود و پیش‌بینی شده امسال در بیش از ۸۰۰۰ هکتار از مزارع استان این زنبور رهاسازی شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه هزینه خرید و نصب کارت تریکوگراما در هر هکتار ۱۸۰ هزار تومان است، بیان کرد: زنبورهای تریکوگراما با تغذیه کرم ساقه خوار برنج موجب از بین رفتن این آفت می‌شوند.

موسوی از کشاورزان خواست در ساعات خنک روز برای نصب کارت تریکوگراما اقدام کنند و ادامه داد: کاهش مصرف سموم شیمیایی، کاهش هزینه تولید و جلوگیری از آلودگی محیط زیست از مهمترین مزایای اجرای طرح مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج است.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رهاسازی زنبورهای تریکوگراما در شالیزارهای گیلان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رهاسازی زنبورهای تریکوگراما در شالیزارهای گیلان"، کلیک کنید.