روایت آمار مصرف دخانیات در جوانان ایران و جهان

روایت آمار مصرف دخانیات در جوانان ایران و جهان

صنعت تنباکو همچنین  از طریق شبکه های اجتماعی و پلت فرم های پرمخاطب در حال توسعه محصولات و تاکتیک های تبلیغاتی خود است. جایی که کودکان و نوجوانان به صورت روزانه در آن فعالیت می کنند. 

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری وایکو، با وجود این که آگاهی عمومی نسبت به خطرات مصرف دخانیات افزایش پیدا کرده و دولت ها هرسال درباره عوارض آن هشدار می دهند اما همچنان بیش از یک میلیارد فرد سیگاری در جهان وجود دارد. داده ها می گویند مردم کشورهای جنوب شرق آسیا و اروپا بیشترین مصرف کنندگان دخانیات در جهان هستند. 

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر 1.25 میلیارد فرد سیگاری در سراسر جهان وجود دارد که از این تعداد 80 درصد آن ها در کشورهای با درآمد کم یا متوسط زندگی می کنند.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، تعداد سیگاری ها در سراسر جهان بین سال های 2000 تا 2022 کاهش یافته است. از هر پنج بزرگسال در سراسر جهان یک نفر دخانیات مصرف می کند، در حالی که این رقم در آغاز هزاره، یک نفر به ازای هر سه نفر است. در مجموع جمعیت افراد سیگاری در 150 کشور کاهش یافته است. برزیل یکی از نمونه های بارز در این زمینه است، جمعیت افراد سیگاری در این کشور از سال 2010 تاکنون بیش از یک سوم کاهش یافته است. 

در مقابل شش کشور دیگر از جمله کنگو، مصر، اندونزی، اردن، عمان و مولداوی در پانزده سال گذشته شاهد افزایش جمعیت افراد سیگاری بوده اند.

سازمان جهانی بهداشت «حفاظت از کودکان در برابر مداخلات صنعت دخانیات» را به عنوان شعار امسال انتخاب کرده است و از دولت ها می خواهد سیاست هایی را اتخاذ کنند که از جوانان در برابر صنعت دخانیات و صنایع مرتبط محافظت کند. اگرچه به لطف تلاش پیشگامان بهداشت عمومی استعمال دخانیات طی سال های گذشته کاهش یافته است، اما محافظت از این گروه آسیب پذیر نیازمند تلاش بیشتری است.

طبق داده ها سال 2022 سازمان جهانی بهداشت، دست کم 37 میلیون جوان 13 تا 15 ساله در سراسر جهان به مصرف تنباکو روی آورده بودند. این رقم در اروپا برای پسران 11.5 درصد و برای دختران 10.1 درصد تخمین زده شده است. 

صنعت تنباکو برای ادامه کسب درآمد های میلیارد دلاری باید برای میلیون ها مشتری که بسیاری از آنها هر ساله جان خود را از دست می دهند یا به هر دلیلی از جمله منع پزشکی سیگار را ترک می کند، جایگزینی پیدا کند.

این صنعت به همین خاطر برای دستیابی به این هدف، تلاش می کند تا محیطی مساعد برای پذیرش محصولات دخانی توسط نسل جدید ایجاد کند.

صنعت تنباکو همچنین  از طریق شبکه های اجتماعی و پلت فرم های پرمخاطب در حال توسعه محصولات و تاکتیک های تبلیغاتی خود است. جایی که کودکان و نوجوانان به صورت روزانه در آن فعالیت می کنند. 

محبوبیت محصولاتی مانند سیگارهای الکترونیکی و کیسه های نیکوتین در بین جوانان رو به افزایش است. آمارها نشان می دهد که در سال 2022 میلادی حدود 12.5 درصد از نوجوانان در اروپا سیگار الکترونیکی مصرف کرده اند، در حالی که این رقم در بزرگسالان 2 درصد بوده است. در برخی از کشورهای منطقه، میزان استفاده از سیگار الکترونیکی در میان کودکان مدرسه ای 2 تا 3 برابر بیشتر از میزان مصرف سیگار است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روایت آمار مصرف دخانیات در جوانان ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روایت آمار مصرف دخانیات در جوانان ایران و جهان"، کلیک کنید.