رکورد DNA در جهان شکسته شد / 100 متر کد ژنتیکی درون هر سلول این جاندار نهفته است

تینا مزدکی: ماده ژنتیکی یا ژنوم گیاه سرخس در صورت استخراج به حدود 100 متر می رسد که این میزان دو برابر ارتفاع برج آزادی تهران است و حتی از «بیگ بن»، بلندترین برج ساعت جهان پیشی می گیرد؛ بااین حال بسیاری از مردم بی تفاوت از کنار آن می گذرند.

دکتر ایلیا لیچ از «کیو گاردنز لندن»، باغ های گیاه شناسی پادشاهی انگلیس می گوید «این بزرگ ترین ژنومی است که تاکنون از بین همه موجودات زنده روی این سیاره کشف شده است».

اما DNA چیست و چگونه چنین حجم عظیمی درون سلولذخیره شده است، باید گفت ژنوم مجموعه کاملی از دستورالعمل های DNA در یک سلول است که شامل تمام اطلاعات موردنیاز برای رشد و نمو یک موجود زنده است.

رکورد DNA در جهان شکسته شد / 100 متر کد ژنتیکی درون هر سلول این جاندار نهفته است
مناظر کوهستانی کالدونیای جدید خانه صدها گیاه و حیوان منحصربه فرد است

بسیاری از گیاهان دارای ژنوم بزرگی هستند و دانشمندان می خواهند دلیل آن را دریابند. آن ها امیدوارند بفهمند که DNA چگونه بر عملکرد گیاه تاثیر و بر خطر انقراض تاثیر می گذارد. این سرخس که بانام علمی Tmesipteris oblanceolate شناخته می شود، متعلق به گروهی از گیاهان اولیه است که مدت ها قبل از پا گذاشتن دایناسورها روی زمین فرگشت یافته اند. سرخس های موردنظر در کالدونیای نو در اقیانوس آرام و چند جزیره مجاور یافت می شود، جایی که روی تنه و شاخه های درختان جنگل های بارانی رشد می کند.

رکورد DNA در جهان شکسته شد / 100 متر کد ژنتیکی درون هر سلول این جاندار نهفته است
در مورد گروه باستانی که سرخس به آن تعلق دارد اطلاعات کمی در دست است

در این پژوهش، محققان بین المللی مواد ژنتیکی را از نمونه های جمع آوری شده در کالدونیای نو استخراج کردند. آن ها میزان رنگ متصل به DNA را اندازه گرفتند، هر چه رنگ بیشتر باشد، ژنوم بزرگ تر است. مشخص شد که سرخس دارای اندازه ژنوم 160 میلیارد جفت باز DNA است که وقتی باز شود تا حدود 100 متر کشیده می شود.

رکورد DNA در جهان شکسته شد / 100 متر کد ژنتیکی درون هر سلول این جاندار نهفته است
سرخس کمیاب در جزیره کالدونیای جدید اقیانوس آرام یافت می شود

برای مقایسه، ژنوم انسان شامل حدود 3 میلیارد جفت باز است که تا حدود دو متر کشیده می شود و ژنوم سرخس تقریباً 53 برابر انسان است. این سرخس اکنون دارای سه رکورد جهانی گینس برای بزرگ ترین ژنوم، بزرگ ترین ژنوم گیاه و بزرگ ترین ژنوم سرخس است. آدام میلوارد از رکوردهای جهانی گینس می گوید:«فکر کردن به این که این سرخس با ظاهری بی ضرر 50 برابر بیشتر از انسان ها DNA دارد، نشان می دهد که هنوز چیزهای زیادی در مورد پادشاهی گیاهان وجود دارد که ما نمی دانیم.»

رکورد DNA در جهان شکسته شد / 100 متر کد ژنتیکی درون هر سلول این جاندار نهفته است
سرخس ریشه ندارد و روی پوست درختان رشد می کند

گیاهان و جانوران DNA بیشتری درون سلول های خود جا داده اند که در داخل هسته هر سلول پیچیده شده است. این ماده ژنتیکی یا ژنوم، تمام اطلاعاتی را که جاندار برای عملکرد خود نیاز دارد، فراهم می کند که در رشته های طولانی DNA به نام کروموزوم ذخیره شده است. تنوع زیادی در اندازه ژنوم وجود دارد. در قلمرو حیوانات، برخی از بزرگ ترین ژنوم ها در لانگ فیش و سمندر با حدود 120 میلیارد جفت به ثبت رسیده است. البته همه گیاهان نیز دارای ژنوم بزرگ نیستند. درخت بلوط ژنوم نسبتاً کوچکی دارد اگر تمام DNA را از یک سلول یک درخت بلوط بیرون بیاورید، شاید تنها به 66 سانتی متر برسد.

منبع: bbc

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رکورد DNA در جهان شکسته شد / 100 متر کد ژنتیکی درون هر سلول این جاندار نهفته است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رکورد DNA در جهان شکسته شد / 100 متر کد ژنتیکی درون هر سلول این جاندار نهفته است"، کلیک کنید.