«سند ملی میراث فرهنگی» تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی شد

«سند ملی میراث فرهنگی» تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی شد

«سند ملی میراث فرهنگی» که با هدف تحکیم هویت فرهنگی کشور با تکیه بر میراث فرهنگی تدوین شده است، به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری وایکو، با توجه به اهمیت شناخت، صیانت و معرفی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس به عنوان مهمترین رکن تحکیم هویت فرهنگی و ایجاد وفاق ملی، سند ملی میراث فرهنگی که به امضای علی دارابی، قایم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی رسیده است، برای حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد تا در دستور کار بررسی های شورا و تصویب قرار گیرد. این سند با مشورت و بهره مندی از نظرات 5 هزار متخصص در سراسر کشور و همچنین مطالعات مقایسه ای با برخی کشور های دنیا تهیه شده است.

نقصان اسناد فرادست راهبری فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی از مهمترین عواملی است که همگرایی ملی در بهره مندی از میراث فرهنگی به عنوان تکیه گاه هویتی، فرهنگی و دانشی برای نسل حاضر را تحت شعاع قرار می دهد. با توجه به اهمیت و کاربردی بودن سند ملی میراث فرهنگی و نقش میان بخشی آن به منظور تبیین نقش، ایجاد وحدت رویه و همگرایی مابین بخش های مختلف اجرایی و اجتماعی کشور؛ در فرآیند های تدوینی و اصلاحی سند، دیدگاه های صاحبنظران اعم از پیشکسوتان، متخصصان، روسای دانشکده ها، پژوهشکده ها وگروه های تخصصی، اعضای هیات علمی دانشگاه ها، جامعه حرفه ای و سمن های میراث فرهنگی اخذ شده و مبنای تنظیم سند قرار گرفته است.

در راستای پیشبرد محتوایی سند هم اولین کارگروه بررسی سند با حضور نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل و محتوای اولیه سند مورد بررسی و باز تنظیم قرار گرفت.

رویکرد اصلی در تنظیم میان بخشی سند ملی میراث فرهنگی، مبتنی بر تبیین مسایل پیش روی دستیابی به نقش و جایگاه اصلی میراث فرهنگی به عنوان یکی از مهمترین منابع فرهنگی کشور و تعیین نقش و جایگاه بخش های مختلف اجرایی و اجتماعی در سند است که از مهمترین بخش ها و دستاورد های این سند تا تحقق اهداف آن خواهد بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«سند ملی میراث فرهنگی» تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«سند ملی میراث فرهنگی» تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی شد"، کلیک کنید.