سهم 35 درصدی بیماری های قلبی از کل مرگ ها/ ضرورت بررسی ماهانه فشار خون بالا

سهم 35 درصدی بیماری های قلبی از کل مرگ ها/ ضرورت بررسی ماهانه فشار خون بالا

رییس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های قلب و عروق وزارت بهداشت گفت: : 35 درصد از کل مرگ و میرها در کشور و 46 درصد از مرگ و میرهای بیماری های ناشی از بیماری های غیرواگیر مربوط به بیماری های قلب و عروق است که با چند کار ساده قابل پیشگیری و کنترل است.

به گزارش وایکو، دکتر فرزانه فربخش – رییس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی و عروقی وزارت بهداشت درباره اظهارات اخیر رییس سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه بالاترین مصرف تجهیزات پزشکی در گروه قلب و عروق بوده، بر اهمیت توجه به پیشگیری از این گروه بیماریها تاکید کرد.

وی با بیان اینکه بیماری های قلبی و عروقی اولین عامل مرگ و میر در کشور هستند، تصریح کرد: 35 درصد از کل مرگ و میرها در کشور و 46 درصد از مرگ و میرهای ناشی از بیماری های غیر واگیر مربوط به بیماری قلب و عروق است که با اصلاح سبک زندگی و ارتقای سواد سلامت قابل پیشگیری و کنترل است.

فربخش، آگاهی از فشار خون، عدم مصرف سیگار و خود مراقبتی را از جمله اقداماتی برشمرد که در پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری های قلب و عروق و کاهش عوارض آن تاثیر بسزایی دارد.

به گفته فربخش، توجه به طراحی مبلمان شهری به منظور افزایش تمایل به تحرک بدنی در کاهش کم تحرکی جامعه می تواند موثر باشد.

رییس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی و عروقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه متاسفانه در اغلب موارد پر فشاری خون به دلیل بی علامت بودن از سوی مردم جدی گرفته نمی شود، گفت: فشار خون بالا لقب قاتل خاموش را به خود اختصاص داده است و افراد مبتلا باید ماهانه فشار خون خود را مورد بررسی قرار دهند که آیا در وضعیت عادی قرار دارد یا خیر؟

فربخش معتقد است که پر فشاری خون یک بیماری شایع در کشور محسوب می شود که اگر درست تشخیص داده شود و درمان مناسبی صورت گیرد می تواند از سایر عوارض قلبی و عروقی پیشگیری کرد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی ادامه داد: متاسفانه در بخش بیماری های مزمن گاها شاهد این هستیم که افراد به دلیل عدم آگاهی و یا خسته شدن از ادامه درمان پس از بهبودی نسبی، تمکین به روند درمان را کاهش داده و یا درمان را متوقف می کنند و این سبب تشدید بیماری می شود که به راحتی با مصرف دارو قابل کنترل است.

به گفته فربخش، با آگاهی بخشیدن صحیح به مردم و تشخیص به موقع و خودمراقبتی آگاهانه می توان از شیوع این بیماری و گسترش عوارض قلبی و عروقی آن و تحمیل هزینه های گزاف به مردم و نظام سلامت در بحث تهیه تجهیزات پزشکی و دارویی قلب و عروق جلوگیری کرد.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سهم 35 درصدی بیماری های قلبی از کل مرگ ها/ ضرورت بررسی ماهانه فشار خون بالا" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سهم 35 درصدی بیماری های قلبی از کل مرگ ها/ ضرورت بررسی ماهانه فشار خون بالا"، کلیک کنید.