سیگار و قلیان می‌تواند باعث ناباروری مردان شود

سیگار و قلیان می‌تواند باعث ناباروری مردان شود

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر هادی ملکی با بیان اینکه ۱۵ درصد زوج‌ها در ایران و جهان به ناباروری مبتلا هستند؛ گفت: سهم زنان و مردان در ناباروری برابر است.

ملکی درباره علل ناباوری در مردان، خاطرنشان کرد: در مردان علل ارثی و ژنتیکی، سوابق جراحی در گذشته و عدم نزول و کوچک بودن بیضه‌ها می‌تواند از علل ناباوری باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر این عوامل، کیفیت و شرایط زندگی، مصرف سیگار، قلیان، تریاک، مواد مخدر صنعتی و الکل هم می‌تواند شدیداً به اسپرم آسیب زده و حتی فرد را کاملاً نابارور کند. این موضوع لزوم ترک این مواد را گوشزد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: قرار گرفتن در معرض وسایل الکترونیکی هم می‌تواند از عوامل ناباروری مردان باشد.

ملکی در ادامه گفت: تغذیه ناسالم و ورزش نکردن هم در ابتلا به ناباروری موثر است. علاوه بر اینها واریکوسل یا ماندن خون در عروق بیضه شایع‌ترین علت ناباوری مردان است که لازم است هم قبل از سن بلوغ و هم بعد از سن بلوغ معاینه صورت گیرد و در صورت نیاز جراحی انجام شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیگار و قلیان می‌تواند باعث ناباروری مردان شود" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیگار و قلیان می‌تواند باعث ناباروری مردان شود"، کلیک کنید.