عطر کاغذ، طعم دیجیتال – وایکو

عطر کاغذ، طعم دیجیتال - وایکو

به گفته پژوهشگران حوزه فرهنگ، هدف از برگزاری نمایشگاه کتاب ارتقای میزان فرهنگ جامعه و افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی کشور است. با وجود این، سوالی به ذهن متبادر می شود، اینکه در عصر رسانه های دیجیتال برگزاری نمایشگاه های کتاب چه ضرورتی دارد و چه کمکی به ارتقای سواد و دانش جامعه در لایه های مختلف خواهد داشت؟

به گزارش وایکو، راهبرد معاصر در مطلبی به قلم ملیحه زرین پور؛ کارشناس مسایل اجتماعی نوشت: سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 19 اردیبهشت کار خود را آغاز کرده است؛ نمایشگاهی که طبق معمول با شور و شوق فراوان اهالی فرهنگ همراه بود و مهمانان بسیاری از سراسر کشور و در حوزه بین المللی حضور دارند. باید عنوان کرد، نمایشگاه های بین المللی کتاب سال هاست جای خود را میان اهالی فرهنگ و رسانه، اساتید و دانشجویان، دانش آموزان  و معلمان و به عبارتی جامعه ایرانی باز کرده، نقش مهمی در افزایش اشتیاق برای کتابخوانی در فرهنگ دوستان داشته و به مراکز مهمی برای جریان سازی در بازار تولید و توزیع کتاب تبدیل شده اند.

به اعتقاد بسیاری، نمایشگاه های بین المللی کتاب نقش مهمی در صنعت نشر دارند و علاوه بر توزیع کتاب در سطح انبوه به مخاطبان هدف خود، فرصت های دیگری نیز فراهم کرده اند و مهم ترین رویداد حوزه نشر و کتاب کشور است.

اینکه کتاب در دسترس باشد و امکان خرید و عرضه آن به سهولت میسر شود، یکی از گزینه های مطرح در ترغیب افراد به کتاب خوانی است

ارتقای میزان فرهنگ جامعه

به گفته پژوهشگران حوزه فرهنگ، هدف از برگزاری نمایشگاه کتاب ارتقای میزان فرهنگ جامعه و افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی کشور است. با وجود این، سوالاتی به ذهن متبادر می شود، ازجمله اینکه آیا نمایشگاه های بین المللی می توانند نقشی در بالابردن سرانه مطالعه و کتابخوانی کشور ایفا کنند؟ در عصر رسانه های دیجیتال برگزاری نمایشگاه های کتاب چه ضرورتی دارد و چه کمکی به ارتقای سواد و دانش جامعه در لایه های مختلف خواهد داشت؟

در پاسخ باید گفت، در نمایشگاه معمولاً کتاب های حوزه های گوناگون با ناشران مختلف در چند سالن و محیطی تعریف شده گردآوری می شوند و مخاطب با هر سلیقه و نیازی به آن جذب می شود و زمینه را برای در دسترس بودن کتاب و گسترش  بستری برای مطالعه فراهم می کند.

اینکه کتاب در دسترس باشد و امکان خرید و عرضه آن به سهولت میسر شود، یکی از گزینه های مطرح در ترغیب افراد به کتاب خوانی است. شاید خیلی از منتقدان بر این مهم خرده بگیرند که رسانه ها، کتاب های دیجیتال و اصلاً فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همه آنچه ما در این زمینه نیاز داریم، برطرف می کنند و لزومی ندارد نمایشگاه کتاب در عصر رسانه های دیجیتال برگزار شود.

باید گفت، سرانه مطالعه در ایران پایین است و نمایشگاه کتاب به دلایل بسیاری می تواند مشوق مهمی برای افزایش سرانه کتابخوانی در کشور باشد. این نمایشگاه فرصتی برای دیدار خالقان و خوانندگان آثار است و شاید بهتر باشد بگوییم، نمایشگاه کتاب جایگاه تضارب آرا و مرکز خلاقیت است. نویسنده، ناشر و خواننده در محیطی تعریف شده  می توانند گفت و گو و زمینه درک و دریافت نیاز و سلایق مخاطب را فراهم کنند. مخاطب  می تواند با صاحبان آثار بی پرده و بدون واسطه ارتباط برقرار و این ارتباط دوسویه و تعاملی می تواند زمینه تحکیم و ترویج کتابخوانی را فراهم کند.

نمایشگاه کتاب می تواند با جذابیت های خود از تخفیف های ویژه تا بن های مختلف دانشجویی، دانش آموزی یا اقشار مختلف از اساتید و معلمان گرفته تا کارمندان نهادهای دولتی و خصوصی، مخاطبان را به خود جذب کند و نقش مهمی در خرید و مطالعه کتاب های مختلف داشته باشد.

شاهدیم مخاطبانی که در سال چندان سر و کاری با کتاب ندارند، از فرصت نمایشگاه بهره می گیرند و با تبلیغات رسانه ای به خرید کتاب ترغیب می شوند. در ادامه ممکن است به علاقمندی و توجه بیشتر این افراد به کتاب و کتاب خوانی بیانجامد و مسیر اوقات فراغت آنها را به کتاب خوانی نیز متمایل کند.

نقش نمایشگاه در کتابخوانی

بی شک یکی از مهم ترین راهکارهایی که می تواند شبهه های ذهنی را در عصر رسانه های دیجیتال که هر متنی را در قالب ادبی، علمی یا سخن بزرگان به مخاطب عرضه می کند بدون آنکه منبع مشخص و درستی بیاورد، مطالعه کتاب های کاغذی با ناشران مشخص و تایید شده است و آنچه می تواند آفت ناآگاهی را دفع کند و اطمینان به قلب ها بیاورد، کتابخوانی است.

این رفتار اجتماعی در رسانه های دیجیتالی آن گونه که مد نظر فرهنگ عمومی است، رخ نمی دهد و حتی گاهی مسیر جامعه را به ناکجاآباد می کشاند. فرهنگ کتاب خوانی و حضور در نمایشگاه های مختلف و حتی بازدید از آن بر فرهنگ جامعه اثری شگرف دارد، زیرا در  جامعه ای که افراد اهل مطالعه هستند، مردم و مسیولان به تفاوت اندیشه، ساختار، رویه، قانون و آیین نامه اعتقاد دارند و حقوق شهروندی را رعایت می کنند.

زیستن در جامعه ای که اسیر فناوری های اطلاعات و ارتباطات و کاربرد آن ها در تمام ابعاد زندگی جامعه بشری است با اندک تلاطمی با تغییراتی بی سابقه مواجه می شود؛ تا حدی که فعالیت های روزمره، وظایف شغلی، آموزش و پرورش کودکان و … چنان متحول می شود که راه جبرانی باقی نمی ماند.

مخاطبان کودک در نمایشگاه

یکی از اصلی ترین مواردی که می بایست به نوع دریافت اطلاعاتی آنها به ویژه در عصر دیجیتال توجه داشت، کودکان به عنوان آینده سازان کشور هستند که پرورش آنها اصلی مهم و بنیادین به شمار می رود و ارتقای شاخص های زیستی و فرهنگی شان از اولویت های هر جامعه ای است.

کودکان به عنوان  بخش مهمی از جامعه از دایره پیشرفت فناوری و رسانه های دیجیتال خارج نیستند و نمی توان آنها را از تلفن همراه، رایانه و اینترنت دور کرد؛ بلکه باید با تعریف مسیر درستی از دریافت اطلاعات و ترغیب آنها به کتابخوانی آموزش های درست و اصولی داد.

با توجه به اینکه کتاب دریچه ورود به دنیای حیرت انگیز علم و دانش است و یکی از مهم ترین روش های افزایش توانمندی های کودک به شمار می رود، لذا وجود غرفه های جذاب برای کودکان در نمایشگاه همانطور که پیش تر نیز ثابت کرده بود، نقش موثری در ارتقای فرهنگی کودکان دارد.

یکی از اصلی ترین مواردی که می بایست به نوع دریافت اطلاعاتی آنها به ویژه در عصر دیجیتال توجه داشت، کودکان به عنوان آینده سازان کشور هستند که پرورش آنها اصلی مهم و بنیادین به شمار می رود

آمار کتاب خواندن ایرانی ها و دیگران

طبق گزارش مرکز آمار و  پویش تهران، سرانه مطالعه روزانه در پایتخت 16 دقیقه و 36 ثانیه و هفته ای یک ساعت و 54 دقیقه است؛ سرانه ای که به روایت آمارها برای کل ایران 18 دقیقه در هفته است. آماری عجیب اما واقعی که حرف های بسیاری برای گفتن دارد. اینکه ایرانی ها خیلی کمتر از یک ساعت در هفته مطالعه می کنند، لزوم ترویج کتابخوانی را به شیوه های مختلف الزامی می کند. در این میان نمایشگاه کتاب و تبلیغات گسترده آن و مشوق های تخفیفی برای خرید کتاب با توجه به در دسترس بودن آن می تواند نقش مهمی ایفا کند.

در حالی که آمار کتاب خوانی ایرانی ها 18 دقیقه در هفته است، هندی ها هفته ای 10 ساعت و 42 دقیقه و ژاپنی ها 10 ساعت و نیم مطالعه می کنند. آمار کتابخوانی تایلندی ها 9 ساعت و 28 دقیقه درهفته، چینی ها هشت ساعت و فیلیپینی ها هفت ساعت و 36 دقیقه است. مصری ها هفت ساعت و 30 دقیقه، فرانسوی ها تقریباً مشابه آلمانی ها و انگلیسی ها  6 ساعت و نیم تا 6 ساعت و 54 دقیقه کتاب می خوانند. مردم مجارستان 6 ساعت و 48 دقیقه، ترکیه 6 ساعت و 25 دقیقه سرانه مطالعه هفتگی دارند.

آمارهایی که در نگاه نخست وضعیت اسف بار سرانه کتابخوانی را در کشورمان نشان می دهد؛ سرانه ای که قطعاً با برگزاری بیشتر نمایشگاه های کتاب و مشوق هایی مانند بن های دانشجویی و دانشگاهی می تواند مرزهای رخوت را جابه جا و ایرانی ها را کتاب خوان تر کند.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عطر کاغذ، طعم دیجیتال – وایکو" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عطر کاغذ، طعم دیجیتال – وایکو"، کلیک کنید.