فارس زلزله خیزترین نقطه کشور در 24 ساعت اخیر – خبرگزاری وایکو | اخبار ایران و جهان

فارس زلزله خیزترین نقطه کشور در 24 ساعت اخیر - خبرگزاری وایکو | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری وایکو، گروه استان ها – گزارش هفتگی موسسه ژیوفیزیک دانشگاه تهران از زمین لرزه های رخ داده در سطح کشور در بازه زمانی 12 الی 18 خرداد ماه 1403 نشانگر این است که استان فارس با 9 زلزله پس از استان های کرمان، خراسان شمالی و خراسان رضوی زلزله خیزترین استان کشور بوده است.

بر اساس همین منبع، استان فارس در 24 ساعت اخیر زلزله خیزترین نقطه کشور بوده و هر 5 زلزله ای که در این بازه زمانی در کشور اتفاق افتاده مربوط به استان فارس و مناطق محمله خنج، قایمیه کوهچنار، اردکان سپیدان و افزر در قیر و کارزین (2 بار) بوده و یکی از این زلزله ها در اردکان فارس 4.1 ریشتر قدرت داشته که ساعت 21:03 دیشب 20 خرداد در عمق 7 کیلومتری زمین رخ داد.

در همین خصوص فرماندار سپیدان در گفت وگو با خبرنگار وایکو از آمادگی نیروهای امدادی و عملیاتی، اعضای ستاد مدیریت بحران و سایر مدیران بخشداری و دهیاری این منطقه از دیشب تاکنون خبر داد و گفت: خوشبختانه بازدید میدانی کارشناسان نشان داد این زلزله خسارت چندانی نداشته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس نیز از راهی شدن دو تیم تخصصی ارزیاب به منطقه و آماده باش هلال احمر فارس و امدادگران شعب و پایگاه های این جمعیت در شهرستان سپیدان خبر داد.

آیا گسل های فارس فعال شده است؟

پیگیری وایکو در خصوص دیگر زلزله های اخیر در استان فارس نیز نشان می دهد خوشبختانه تاکنون خسارت یا تلفاتی بابت این زلزله ها گزارش نشده اما فارس همچنان یکی از زلزله خیزترین استان های کشور است که بر روی گسل های زیادی قرار دارد و معروف ترین آنها گسل کازرون، گسل سروستان، گسل کره بس و گسل سبزپوشان است.

خوشبختانه عمق کم زلزله های اخیر استان فارس نشانگر شعاع بیشتر و خسارات کمتر آن است اما باید همین را نیز جدی گرفت زیرا بر اساس تحقیقات کارشناسان، زمانی که تعداد زلزله ها در منطقه ای بیشتر می شود باید محتاط تر بود چرا که این مساله نشان می دهد گسل فعال تر شده و باید تمهیدات و آمادگی برای هر اتفاقی را داشته باشیم.

استان فارس در جنوب کشور و انتهای زاگرس از دیرباز استانی زلزله خیز بوده و فقط زمین لرزه 6.9 ریشتری قیر و کارزین در جنوب استان فارس بامداد روز دوشنبه، 21 فروردین 1351 منجر به فوت حداقل 5 هزار نفر از هموطنانمان شد و تا شعاع 200 کیلومتری به تمامی خانه ها آسیب وارد کرد.

4 اردیبهشت 1339 نیز زلزله 6 ریشتری شهر لار را لرزاند و حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم این منطقه را تحت تاثیر قرار داد و منجر به فوت بیش از 400 نفر و ویرانی کامل شهر لار و ساخت شهر جدید لار شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فارس زلزله خیزترین نقطه کشور در 24 ساعت اخیر – خبرگزاری وایکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فارس زلزله خیزترین نقطه کشور در 24 ساعت اخیر – خبرگزاری وایکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.