مرگ 3 گردشگر اسپانیایی در افغانستان

مرگ 3 گردشگر اسپانیایی در افغانستان

سه گردشگر اسپانیایی و یک غیرنظامی افغان بر اثر تیراندازی در ولایت بامیان در مرکز افغانستان کشته شدند.

به گزارش وایکو، «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا، در پیام رسان اجتماعی X نوشت که از خبر قتل گردشگران اسپانیایی در افغانستان شوکه شده است و وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که واحد اورژانس کنسولی به طور کامل بسیج شده است و به قربانیان و خانواده هایشان کمک می شود.

چهار مظنون در بامیان، که از مهم ترین مناطق توریستی افغانستان است دستگیر شدند و مقامات گفتند که تحقیقات در جریان است. هنوز مسیولیت این حمله به عهده گرفته نشده است.

«عبدالمتین قانی»، سخنگوی وزارت داخله طالبان بدون اشاره به ملیت قربانیان خارجی گفته بود که در این حمله چهار خارجی و سه افغان زخمی شده اند.

یکی از ساکنان شهر بامیان که نخواست نامش فاش شود، گفته که «صدای شلیک.های پی در پی را شنیده و خیابان های شهر منتهی به محل تیراندازی بلافاصله توسط نیروهای امنیتی مسدود شده است.»

منطقه کوهستانی بامیان یکی از محوطه های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکوست و تندیس های بودا در بامیان واقع شده است. این آثار تاریخی در سال 600 میلادی ساخته شدند و یکی از آن ها 53.34 متر و دیگری 36.56 متر ارتفاع داشت، اما مارس 2001 بود که طالبان هر دو این مجسمه ها را تخریب و بخشی از 1400 سال از فرهنگ و تاریخ افغانستان را پاک کرد.

روزنامه گاردین سال گذشته نیز در گزارشی اعلام کرد که طالبان در فاصله چند متری صخره ای که مجسمه های بودای بامیان را در خود جای داده است، کار ساخت و ساز یک مجتمع گردشگری را آغاز کرده است که باستان شناسان و کارشناسان هشدار داده اند می تواند آسیب دایمی به این محوطه ثبت شده در فهرست میراث جهانی وارد کند.

از زمان تصرف افغانستان در سال 2021، طالبان قول داده اند که امنیت را بازگردانند و تعداد اندک اما رو به رشدی از گردشگران را به این کشور تشویق کنند.

حمله اخیرا یکی از جدی ترین حملاتی بود، از زمانی که نیروهای خارجی این کشور را ترک کردند و طالبان کنترل آن را به دست گرفتند.

وزارت داخله افغانستان در بیانیه ای گفت که حکومت طالبان این جنایت را به شدت محکوم می کند، احساسات عمیق خود را به خانواده های قربانیان ابراز می کند و اطمینان می دهد که همه جنایتکاران پیدا و مجازات خواهند شد.

احتمالاً مقصر این گروه وابسته به گروه دولت اسلامی در افغانستان، رقیب طالبان است. ستیزه جویان داعش حملات زیادی را به مدارس، بیمارستان ها، مساجد و مناطق اقلیت شیعه در سراسر کشور انجام داده اند.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مرگ 3 گردشگر اسپانیایی در افغانستان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مرگ 3 گردشگر اسپانیایی در افغانستان"، کلیک کنید.