نقش گروه خونی در ابتلا به بیماری ها

نقش گروه خونی در ابتلا به بیماری ها

آفتاب نیوز :

بسیاری از مردم باور دارند که گروه خونی آن ها شخصیتشان را تعیین می کند، یا اینکه برخی از غذا ها ممکن است بر اساس گروه خونی، فرم بدنی را تقویت کنند. هرچند این باور ها لزوما مبنای علمی نداشته و واقعیت ندارند، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که گروه های خونی ممکن است افراد را مستعد ابتلا به برخی بیماری ها کند.

محققان دریافتند برخی گروه های خونی خاص با افزایش خطر ایجاد لخته، مانند ترومبوز ورید عمقی (DBT) و سایر شرایط خونریزی و همچنین فشار خون بالا ناشی از بارداری رو به رو می شوند. علاوه بر این تحقیقات فوق، ارتباط بین گروه های خونی B و O و تشکیل سنگ کلیه را نشان داد. این یافته ها بینش تازه ای در مورد استعداد بیماری بر اساس گروه خونی ارایه می دهند.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که افراد دارای گروه خونی A یا B در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی بوده در حالی که افراد گروه O بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات خونریزی هستند.

در این پروژه تحقیقاتی، بیش از پنج میلیون نفر در سوید مورد مطالعه قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا گروه خونی A- B- O و مثبت/منفی بودن آن ها با بیماری های خاصی مرتبط است یا خیر. این تیم، گروه های خونی را با بیش از هزار اختلال مقایسه کرد. به گزارش سیناپرس، داده ها 49 بیماری مرتبط با گروه های خونی خاص و یک اختلال مرتبط با گروه RhD را نشان دادند.

دکتر تورستن داهلین (Torsten Dahlén) از دپارتمان پزشکی سولنا در موسسه کارولینسکا در سوید و از پژوهشگران این تیم در این رابطه می گوید: هنوز اطلاعات بسیار کمی در مورد اینکه آیا افراد دارای گروه های خونی RhD مثبت یا RhD منفی ممکن است در معرض خطر ابتلا به برخی بیماری ها باشند یا اینکه چه تعداد بیماری دیگر ممکن است تحت تاثیر گروه یا گروه خونی قرار گیرند، وجود دارد. برای کمک به پر کردن این شکاف، ما از یک رویکرد بی طرفانه برای بررسی ارتباط بین گروه های خونی A- B- O و گروه های RhD و بیش از هزار بیماری استفاده کردیم.

این مطالعه نشان می دهد که افراد دارای گروه خونی A در معرض خطر افزایش لخته هایی مانند DBT هستند و افراد دارای گروه خونی نوع O به طور کلی در خطر ابتلا به خونریزی قرار دارند. علاوه بر این، زنان دارای آنتی ژن نوع O ویا RhD (گروه خونی مثبت) بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری بودند.

از سوی دیگر مطالعات انجام شده نشان داد خطر بروز سنگ کلیه در افرادی که دارای گروه خونی B هستند، کمتر است. بر اساس یافته ها، افراد دارای گروه خونی AB با هیچ یک از بیماری های خاص ارتباط نداشتند. با این حال به گفته محققان، تحقیقات بیشتری برای تایید یافته ها و شناسایی دلایل جایگزین برای این ارتباط بین گروه های خونی خاص و افزایش خطر بیماری های خاص مورد نیاز است. شرح کامل این یافته و نتایج حاصل از آن در اخرین شماره مجله eLife منتشر شده و قابل مشاهده است.

منبع: سیناپرس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نقش گروه خونی در ابتلا به بیماری ها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نقش گروه خونی در ابتلا به بیماری ها"، کلیک کنید.