نکات ضروری درباره تغذیه در فصل بهار

نکات ضروری درباره تغذیه در فصل بهار

آفتاب نیوز :

دکتر علیرضا عباسیان؛ عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که فصل بهار گرم و تر است، اظهار داشت: رعایت برخی نکات در فصل بهار برای همه مردم با هر مزاجی خوب است از جمله این که در این فصل مصرف برخی غذا ها مثل شیرینی ها، گوشت ها، غذا های حاوی ادویه جات نظیر غذا های تند باید کاهش یابد.

وی ادامه داد: در این فصل هوا گرم تر می شود و رطوبت هوا افزایش پیدا می کند و به همین دلیل افرادی که مزاج گرم و تر دارند، حالشان بدتر می شود و به عنوان مثال نوجوان ها و جوان ها ممکن است دچار جوش های صورت شوند و عارضه هایی نظیر کهیر های پوستی، آلرژی و حساسیت، خارش انتهای حلق، آبریزش از بینی، آبریزش از چشم، عطسه و حالت زکام افزایش یابد که این حالت ها بیشتر مربوط به مزاج گرم و تر است. به این اشخاص علاوه بر همه دستوراتی که برای سایر افراد مطرح است؛ عدم مصرف گوشت ها به ویژه گوشت قرمز، غذا های تند و شیرینی جات توصیه می شود، همچنین مناسب است که افراد دارای مزاج گرم و تر از عطر های خنک استفاده کنند و یا همچون گذشته عطر نیلوفر یا گلاب را مصرف کنند و این افراد نباید از عطر هایی که خیلی بو های تند و تیزی دارند مثل مشک یا عطر های شیرین استفاده کنند.

این پزشک و متخصص طب ایرانی تاکید کرد: درهم خوری ها را باید کم کرد. مصرف اغذیه جات خشک نسبت به آن هایی که چرب هستند، برتری دارد و در مورد شیرینی ها توصیه می کنیم شیرینی تر استفاده نکنند و بیشتر از شیرینی نخودچی و شیرینی برنجی استفاده شود؛ در مورد میوه ها هم توصیه می کنیم که درهم خوری میوه انجام نشود و افراد از یک مدل میوه استفاده کنند، مثلاً امروز سیب مصرف کنند فردا خیار و پس فردا نارنگی یا پرتقال بخورند، البته یک قاعده کلی هم وجود دارد که در هر فصلی میوه آن فصل باید خورده شود، یعنی خوب است که ما در فصل بهار میوه هایی را که مخصوص فصل بهار است، میل بکنیم، مثلاً پرتقال یا نارنگی میوه های فصل زمستان اند و بهتر است در همان فصل استفاده شوند.

عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این که در این فصل باید بیشتر غذا هایی که ساده اند میل شوند و بهتر است اجزای غذا کم باشد؛ ابراز کرد: در گذشته ما ایرانی ها غذا هایی داشتیم که بسیار ساده بودند و اجزایشان کم بود، مثلاً انواع املت ها، تخم مرغ، خاگینه ها، هویج یا بادنجان یا کشک که یک غذای خیلی خوب است و در این فصل به شکل کله جوش استفاده می شود، همچنین مواد غذایی نظیر سوپ جو، آش جو و نان جو غذا های خیلی ایده آلی برای این فصل هستند و حبوباتی که کمی خنک تر است مثل عدس یا ماش برای این فصل مناسب تراند.

وی افزود: کنار این دستورات کلی دستوراتی داریم که برای همه فصول است، اما برای این فصل بیشتر است و برای مثال غذا هایی که رنگ ها و طعم های مصنوعی دارند مثلاً شیرینی هایی که رنگ های خیلی خاص نظیر قرمز، سبز تند، نقره ای و طلایی دارند، برای بدن مضر هستند و همچنین آدامس ها و تنقلاتی که رنگ های زیاد و طعم های خیلی خاص دارند نیز برای همه فصول خوب نیست و در فصل بهار ازآن جایی که بدن خیلی حساس تر است، ویژه تر مضر هستند.

عباسیان بیان کرد: میان آجیل ها، بیشتر فندق و بادام و تا حدودی پسته را توصیه می کنیم و همچنین مصرف تخم کدو، آفتاب گردان، تخمه ژاپنی و تخم هندوانه هم خوب است، اما گردو ممکن است افراد را تا حدودی اذیت کند و به علاوه بادام زمینی یا بادام هندی هم به دلیل گرمی و خاصیت آلرژنی که دارند می توانند تا حدودی برای بدن هایی که ضعیف تر هستند، اذیت کننده باشند، حالا اگر این ترکیبات با هم مخلوط شوند باز اذیتش بیشتر می شود و برای مثال مصرف انواع باقلواها، چون معمولاً تنوعی از این آجیل ها را دارند و به آن ها انواع شیرین کننده ها و گاهی مواد نگه دارنده می زنند ممکن است اذیت کننده باشند.

این متخصص طب سنتی ضمن توصیه به اینکه “میان آجیل ها هر روز یک مدل آجیل را بخورید و برای مثال یک روز تخمه کدو میل کنید و روز بعد چند بادام. “، یادآور شد: فاصله گذاری بین مواد غذایی مهم است و بلافاصله بعد از مصرف یک سری آجیل و شیرینی غذا خورده نشود. یک مقدار گرسنه بودن توصیه می شود و بهتر است همیشه سیر از سر سفره بلند نشویم و هنگام بلند شدن از سر سفره یک مقدار گرسنه باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نکات ضروری درباره تغذیه در فصل بهار" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نکات ضروری درباره تغذیه در فصل بهار"، کلیک کنید.