واکنش هند به هشدار آمریکا درخصوص توافق بندر چابهار

واکنش هند به هشدار آمریکا درخصوص توافق بندر چابهار

آفتاب نیوز :

سخنگوی وزارت خارجه هند امروز جمعه گفت آمریکا نشان داده که متوجه اهمیت عملیات های بندر چابهار برای رساندن کمک های انسان دوستانه به افغانستان است. 

او همچنین از مقام ها در آمریکا خواست از اتخاذ «دیدگاه های سطحی» در خصوص توافق بلندمدت میان ایران و هند اجتناب کنند. 

«راندیر جیسوال»، سخنگوی دستگاه دیپلماسی هند امروز جمعه گفت: «آمریکا نشان داده متوجه اهمیت عملیات های بندر چابهار برای ادامه کمک های انسانی به افغانستان و ارایه راه حل های جایگزین به افغانستان هست.»

وی اضافه کرد: «مایلم تاکید کنم وزارت امور خارجه هند پیش از این هم گفته که ما نباید نگاهی سطحی به این موضوع داشته باشیم.»

جمهوری اسلامی ایران و هند چند روز پیش توافق نامه ای 10 ساله را برای تجهیز و بهره برداری از بندر راهبردی چابهار امضا کردند. 

یک روز بعدتر ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هند را بابت امضای این قرارداد با ایران به تحریم تهدید کرد. او در جمع خبرنگاران گفت: «هر نهاد و طرفی که به تعامل تجاری با ایران می اندیشد بایستی از خطر بالقوه ای که خودش را در معرض آن قرار می دهد و ریسک احتمالی تحریم ها آگاه باشد.»

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا واکنش «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر امور خارجه هند را هم در پی داشت که یک روز بعد تاکید کرد توافق کشورش و ایران بر سر بندر چابهار به نفع کل منطقه است. 

او روز چهارشنبه گفت: ««ما ارتباط دیرینه ای با بندر چاربهار داریم، اما هرگز نتوانسته بودیم به توافقی بلندمدت در خصوص آن دست پیدا کنیم. شرایط تغییر کرده است و در نهایت ما توانستیم این موضوع را حل کنیم و توافق بلندمدت داشته باشیم».

وزیر خارجه هند تصریح کرد» «بدون این (توافق با ایران) واقعاً امکان ایجاد بهبود در عملیات های بندری نبود و ما معتقدیم که توافق مذکور به نفع کل منطقه خواهد بود.»

او همچنین در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «شاهد بودم که اظهاراتی مطرح شد… نباید نگاه های محدود و کوته بینانه داشت. بحث بر سر تعامل با دیگر و اقناع و ترغیب آن ها برای درک این مسیله است که چنین چیزی به نفع همه است.»

پیش از آن هم برخی منابع در وزارت خارجه هند، اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره توافق هند و ایران را کم اهمیت جلوه داده بودند. 

در جریان سفر ماه می 2016 نخست وزیر هند نارندرا مودی به ایران، توافق سه جانبه ای برای ایجاد یک کریور بین المللی حمل و نقل و ترنزیت (توافق چابهار) به امضای هند، ایران و افغانستان درآمد.

تاکنون در مجموع 2.5 میلیون تن گندم و 2000 تن حبوبات از طریق بندر چابهار از هند به افغانستان منتقل شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش هند به هشدار آمریکا درخصوص توافق بندر چابهار" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش هند به هشدار آمریکا درخصوص توافق بندر چابهار"، کلیک کنید.