پاسخ به 4 سیوال مهم دانش آموزان/ اعلام جزییاتی از امتحانات نهایی و کنکور سراسری

پاسخ به 4 سیوال مهم دانش آموزان/ اعلام جزییاتی از امتحانات نهایی و کنکور سراسری

به گزارش وایکو، آماده نبودن وزارت آموزش و پرورش برای توزیع کارت های دانش آموزان در امتحانات نهایی در هفته پایانی اردیبهشت از یک سو و شهادت رییس جمهور و تیم همراهش در سانحه هوایی از سوی دیگر باعث شد که تغییرات زیادی در برگزاری امتحانات دانش آموزان به ویژه در دوره متوسطه دوم و کنکور شکل گیرد.

همشهری آنلاین در گزارشی نوشت: تغییرات در امتحانات نهایی و کنکور نه تنها دانش آموزان و والدین آنها را حسابی گیج و سردرگم کرد و بلکه باعث نگرانی آنها شد. در گزارش زیر سعی داریم به چهار پرسش اصلی درباره تغییرات اساسی که صورت گرفته است، پاسخ دهیم تا ابهامی باقی نماند.

امتحانات نهایی در دوره دوم متوسطه

طبق آخرین جدول منتشر شده از سوی مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش، دانش آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم که در همه رشته ها امسال امتحان نهایی دارند، از امروز شنبه، پنجم خرداد باید سر جلسه امتحانات آماده شوند. نخستین امتحان آنها در رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، فنی و حرفه ای و کارودانش، «عربی و زبان قرآن » و در دو رشته علوم انسانی و علوم معارف اسلامی، « عربی» خواهد بود.

امتحانات دانش آموزان در پایه دهم تا 2تیر1403، امتحانات دانش آموزان در پایه یازدهم تا 4تیر و امتحانات دانش آموزان پایه دوازدهم تا 31خرداد1403 به پایان می رسد.

امتحانات تعلیمات دینی که پیش از این لغو شده بود نیز در همه رشته های پایه دهم و یازدهم در روز چهارشنبه 9خرداد و در پایه دوازدهم در روز پنجشنبه 10خرداد برگزار می شود.

برنامه امتحانی پایه نهم چه تغییراتی کرد؟

دروس علوم تجربی، فارسی و ریاضی (ستاره دار) پایه نهم به صورت هماهنگ کشوری و آزمون های سایر دروس به صورت هماهنگ استانی برگزار می شوند که بر همین اساس تاریخ امتحانات کشوری علوم روز یکشنبه 6 خرداد، فارسی روز سه شنبه 8خرداد و ریاضی نیز روز یکشنبه 13خرداد برگزار می شود.

امتحان درس نگارش که قرار بود اول خرداد برگزار شود به روز سه شنبه 22خرداد موکول شده است.

سوالات امتحانات نهایی چگونه خواهد بود؟

این یکی از پرسش های جدی دانش آموزان و والدین آنها است: با توجه به تغییرات اساسی در نحوه برگزاری امتحانات و اضافه شدن پایه دهم و یازدهم به امتحانات نهایی، نحوه سوالات و میزان سختی آنها چگونه خواهد بود؟ محسن زارعی، رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در این باره گفت: دانش آموزان دقت کنند که کتاب های درسی مبنای طراحی سوالات است. دبیرخانه های کشوری تایید کردند که سوالات در چارچوب کتاب های درسی است اما هرچه ضریب دشواری بالاتر باشد، دانش آموزانی که موضوع درسی را به خوبی فهمیده باشند، توانایی پاسخ دهی را دارند؛ البته سوالات محدودی اینگونه هستند. بلافاصله پس از برگزاری امتحان، سوالات را در معرض قضاوت قرار می دهیم تا درصورت وجود اشکال آن را اصلاح کنیم. تاکید کنم که در پایه دوازدهم تا 25درصد سوالات، سطوح بالای شناختی را مورد توجه قرار می دهد. اما دانش آموزان خیالشان راحت باشد که اگر کتاب درسی را به درستی مطالعه کرده باشند، می توانند به آنها پاسخ دهند.

کنکور چه زمانی برگزار می شود؟

سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور طی اطلاعیه ای اعلام کرد:« با توجه به برگزاری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در تاریخ هشتم تیرماه، برگزاری آزمون مذکور به دلیل همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری به روزهای 21 و 22 تیرماه سال1403 موکول شد.»همچنین سازمان سنجش اعلام کرد که « با توجه به تعویق زمان برگزاری آزمون مذکور در روزهای 21 و 22 تیرماه 1403 و درخواست مکرر داوطلبانی که تا تاریخ تعیین شده قبلی یعنی 30فروردین1403 موفق به ثبت نام در این آزمون نشده اند، برای آخرین بار می توانند صرفا در روزهای یکشنبه و دوشنبه به تاریخ های 6 و 7 خردادماه نسبت به ثبت نام با تاخیر اقدام کنند.»

47236

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پاسخ به 4 سیوال مهم دانش آموزان/ اعلام جزییاتی از امتحانات نهایی و کنکور سراسری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پاسخ به 4 سیوال مهم دانش آموزان/ اعلام جزییاتی از امتحانات نهایی و کنکور سراسری"، کلیک کنید.