پوتین: از طرح چین برای حل مسالمت آمیز درگیری اوکراین حمایت می کنیم

پوتین: از طرح چین برای حل مسالمت آمیز درگیری اوکراین حمایت می کنیم

رییس جمهور روسیه با بیان اینکه از طرح چین برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران اوکراین حمایت می کند، تاکید کرد که پکن درک کاملی از آنچه در پس بحران نهفته است، دارد. به گفته او، روسیه همچنان برای گفت وگو و مذاکره برای حل این مناقشه با گذشت بیش از دو سال آماده است.

به گزارش وایکو، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه با تمجید از تلاش های مسکو و پکن برای ایجاد «نظم جهانی عادلانه و چندقطبی» در حالی که رهبران غربی تلاش می کنند سلطه جهانی را با بی توجهی به منافع حاکمیتی دیگر کشورها حفظ کنند، زمینه را برای سفر دولتی خود به چین فراهم کرده است.

پوتین در مصاحبه ای با خبرگزاری «شینهوآ» که امروز (چهارشنبه) منتشر شد، گفت او و «شی جین پینگ» رییس جمهور چین با تکیه بر «اصول برابری و اعتماد» و همچنین احترام متقابل برای منافع ملت های مستقل، به قوی ترین روابط تاریخ روسیه و چین دست یافته اند. او این رویکرد را با نگرش غربی ها نسبت به سایر کشورها مقایسه کرد.

پوتین گفت: «زمین مهد بشریت، خانه مشترک ماست و همه ما به عنوان ساکنان آن برابر هستیم. من متقاعد شده ام که این دیدگاه در میان اکثر مردم روی کره زمین مشترک است.»

با این حال، او افزود: «خواص غربی تحت رهبری ایالات متحده، از احترام به تنوع تمدنی و فرهنگی خودداری می کنند و ارزش های سنتی دیرینه را رد می کنند و این حق را غصب کرده اند که به دیگر ملت ها بگویند با چه کسانی دوست شوند یا نباید با آن ها همکاری کنند.»

پوتین گفت: «آنها به دنبال تضمین رفاه خود به قیمت سایر کشورها هستند، درست مانند روزهای گذشته و برای این منظور به روش های استعماری نوین متوسل می شوند.»

ولادیمیر پوتین قرار است فردا (پنجشنبه) سفر دو روزه خود به چین را آغاز کند. همانطور که شی جین پینگ روسیه را برای اولین سفر خارجی خود پس از پیروزی دوباره در سال گذشته انتخاب کرد، رهبر روسیه پس از کسب پنجمین دوره ریاست جمهوری خود به پکن می رود. این رهبران در جریان سفر شی به مسکو در مارس 2023 بیش از پنج ساعت گفت وگوی رو در رو داشتند. رییس جمهور چین در این دیدار بر «تعهد بلند مدت» خود برای تقویت روابط و همکاری عملی بین دو کشور تاکید کرد.

مناقشه اوکراین در حال حاضر یکی از مهمترین موضوعات در دستور کار است. پوتین خاطرنشان کرد که از ابتدای بحران، چین برای یافتن راه حل دیپلماتیک تلاش کرده است. رییس جمهور روسیه به خبرگزاری دولتی شینهوآ گفت، نه اوکراین و نه حامیان غربی آن برای یک گفت وگوی برابر، صادقانه و باز مبتنی بر احترام متقابل و در نظر گرفتن منافع یکدیگر آماده نبودند.

حتی زمانی که غرب تلاش کرد اقتصاد روسیه را با تحریم ها نابود کند، تجارت میان روسیه و چین به حدود 228 میلیارد دلار افزایش یافت که بیش از دو برابر حجم سال 2019 بود. پوتین گفت: «با توجه به آشفتگی جهانی و مسایل اقتصادی در غرب، چنین نتایجی بار دیگر حکمت استراتژیک مسیر حاکمیتی و پیگیری منافع ملی ما را ثابت می کند.»

پکن به طور مداوم از سرزنش روسیه به خاطر جنگ در اوکراین امتناع کرده و استدلال می کند که گسترش ناتو و «ذهنیت جنگ سرد» واشنگتن دلایل اصلی این رویارویی است.

به گزارش رویترز، رییس جمهور روسیه گفت که از طرح چین برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران اوکراین حمایت می کند و گفت که پکن درک کاملی از آنچه در پس بحران نهفته است، دارد. به گفته او، روسیه همچنان برای گفت وگو و مذاکره برای حل این مناقشه با گذشت بیش از دو سال آماده است.

پوتین گفت، طرح چین و «اصول» دیگری که ماه گذشته توسط شی جین پینگ علنی شد، عواملی را در پشت این درگیری در نظر گرفت.

براساس متن مصاحبه به زبان روسی که در وب سایت کرملین قرار گرفته، پوتین گفت: «ما در ارزیابی خود از رویکرد چین برای حل بحران اوکراین مثبت هستیم. در پکن، آنها واقعا علت اصلی و معنای ژیوپلیتیک جهانی آن را درک می کنند. و اصول دیگری که توسط شی در گفت وگو با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان مطرح شد، گام های واقع بینانه و سازنده ای بود که ایده ضرورت غلبه بر ذهنیت جنگ سرد را توسعه داد.»

پکن بیش از یک سال پیش یک طرح  12 ماده ای ارایه کرد که اصول کلی برای پایان دادن به جنگ اوکراین را بیان می کرد، اما وارد جزییات نمی شد. در آن زمان، طرح پکن هم در روسیه و هم در اوکراین با استقبال نسبی مواجه شد، در حالی که ایالات متحده گفت چین خود را به عنوان یک صلح ساز معرفی می کند اما «روایت غلط» روسیه را منعکس می کند و حمله این کشور را محکوم نمی کند.

«سرگیی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه ماه گذشته این پیشنهاد را «طرح معقولی که تمدن بزرگ چین برای بحث پیشنهاد کرده بود» خواند. اصول مورد نظر شی، تنش زدایی از اوضاع، شرایطی برای بازگرداندن صلح و ایجاد ثبات و به حداقل رساندن تاثیرات آن بر اقتصاد جهانی را شامل می شود.

پایان خبر وایکو  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پوتین: از طرح چین برای حل مسالمت آمیز درگیری اوکراین حمایت می کنیم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پوتین: از طرح چین برای حل مسالمت آمیز درگیری اوکراین حمایت می کنیم"، کلیک کنید.