پیش بینی ابتلا به فشار خون بالا از 3 سالگی

وایکو/خراسان رضوی نتایج تحقیقات کنونی نشان داد که ژن ها از دوران کودکی بر فشار خون تاثیر می گذارند.

مطالعه اخیر دانشگاه علم و صنعت نروژ به پیشرفتی در پیش بینی خطر فشار خون دست یافته است؛ با تجزیه وتحلیل تغییرات جزیی در دی ان ای، اکنون محققان می توانند خطر ابتلا به فشار خون بالا را پیش بینی کنند اما فقط در مورد پیش بینی فشار خون آینده شما نیست بلکه دریچه ای برای پزشکی است، جایی که درمان ها می توانند بر اساس ترکیب ژنتیکی منحصر به فرد فردی طراحی شوند.

دانشمندان از ابزار قدرتمندی به نام امتیاز خطر چند ژنی (PRS) برای پیش بینی خطر فشار خون بالا در کودکان و بزرگسالان استفاده کردند که شبیه به اسکن ژنتیکی است که تغییرات کوچکی را در دی ان ای شما تجزیه وتحلیل می کند و هر یک امتیازی نشان می دهد که تاثیر آن بر فشار خون را منعکس می کند.

هرچه تاثیر بیشتر باشد، امتیاز بالاتر است. این امتیاز می تواند نشان دهد که چه کسی پیش از ظاهر شدن علایم بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالاست.

نتایج نشان داد، کودکانی که خطر ژنتیکی بالاتری برای فشار خون بالا دارند، در مقایسه با کودکان با خطر پایین تر، تفاوت هایی را در سطح واقعی فشار خون خود نشان دادند. این تفاوت ها در اوایل 3سالگی قابل توجه بود و با بزرگتر شدن کودکان آشکارتر شد.

نتایج بررسی نشان داد که عوامل ژنتیکی بر فشار خون از سال های اول کودکی و در کل زندگی تاثیر می گذارد. به طور خاص، کودکان با خطر ژنتیکی بالا به نقاط عطف فشار خون بسیار زودتر از کودکانی که خطر کمتری دارند، می رسند. این مورد نشان می دهد که ژن ها ممکن است در ایجاد اولیه تفاوت فشار خون، حتی در کودکان، نقش داشته باشند.

محققان در بزرگسالان همبستگی مستقیم را کشف کردند، افرادی که خطر ژنتیکی بالاتری داشتند، به طور مداوم در زندگی واقعی خوانش بالاتری داشتند. جالب اینجاست که این تاثیر قابل اندازه گیری بود.

ما توانسته ایم همین افراد را از زمانی که حدود 37 سال داشتند تا 70 سالگی دنبال کنیم. تفاوت ها همچنان ادامه دارد و منجر به خطرات بیماری های مختلف می شود. افرادی که خطر ژنتیکی بالاتری داشتند، در مقایسه با افرادی که خطر کمتری داشتند، بسیار بیشتر احتمال داشت که مشکلات سلامتی مختلفی را تجربه کنند.

علاوه براین، افرادی که خطر ژنتیکی کمتری داشتند، کمتر احتمال داشت این پیامدهای منفی سلامتی را تجربه کنند که نشان می دهد، نمرات خطر ژنتیکی می تواند مشکلات سلامتی آینده را پیش بینی کند و می تواند در راهبردهای پیشگیری و مداخله اولیه مفید باشد.

تغییرات سبک زندگی و داروها می توانند به طور قابل توجهی بر سلامت شما تاثیر بگذارند، حتی اگر استعداد ژنتیکی برای یک بیماری خاص داشته باشید. نکته مهم در اینجا این است که مراقبت از سلامت خود در مراحل اولیه حایز اهمیت است. دانستن مشخصات خطر ژنتیکی خود، از طریق آزمایش ها یا سابقه خانوادگی، می تواند به شما در ایجاد راهبردهای هدفمند برای مدیریت موثر فشار خون کمک کند.

پیش بینی ابتلا به فشار خون بالا از 3 سالگی

این مطالعه پیامدهای مهمی برای افراد و سیستم مراقبت های بهداشتی دارد. دانستن اینکه چه کسی در مراحل اولیه خطر ژنتیکی بالاتری دارد، امکان مداخله زودتر را فراهم می کند به این معنی که تغییرات سبک زندگی (تغذیه سالم، ورزش، مدیریت استرس) و اقدامات پیشگیرانه را می توان زودتر شروع و به طور بالقوه از فشار خون بالا و بیماری های مرتبط با آن مانند بیماری قلبی و سکته جلوگیری کرد یا آنها را به تاخیر انداخت.

نتیجه تحقیقات

برخی از ژن های مرتبط با فشار خون بالا از ابتدای زندگی بر فشار خون تاثیر می گذارند و با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند اما آیا می توان کاری در مورد آن انجام داد؟

محققان دریافتند که فشار خون بالا در تمام گروه های سنی رخ می دهد و به عوامل ارثی مرتبط است و نتایج نشان داد که عوامل ژنتیکی بر فشار خون از سال های اول کودکی و در کل زندگی شما تاثیر می گذارد.

ویژگی های پیچیده فشار خون ممکن است تحت تاثیر گونه های ژنی بسیار بیشتری از آنچه تاکنون شناسایی کرده ایم، قرار بگیرند. روش های محققان اجازه می دهند این مورد در نظر گرفته شود اما همچنین باید در نظر داشته باشیم که تاثیرات فردی این گونه ها کوچک است.

نتایج این تحقیق در مجله اروپایی پیشگیرانه قلب وعروق منتشر شده است.

منابع

https://www.earth.com

norwegianscitechnews.com

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی ابتلا به فشار خون بالا از 3 سالگی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی ابتلا به فشار خون بالا از 3 سالگی"، کلیک کنید.