چرا برخی سرطان ها بعد از درمان عود می کنند؟

چرا برخی سرطان ها بعد از درمان عود می کنند؟

آفتاب نیوز :

ترس از بازگشت و عود مجدد سرطان یکی از مهمترین نگرانی ها برای افرادی است که سابقه ابتلا به این بیماری را داشته اند. با این حال، مدیریت این ترس بخش مهمی از درمان سرطان است.

چرا سرطان می تواند بازگردد؟

در حالی که درمان اولیه سرطان ممکن است موفقیت آمیز به نظر برسد، گاهی اوقات تعداد کمی از سلول های سرطانی خاموش می مانند. با گذشت زمان، این سلول های سرطانی می توانند دوباره رشد کنند و ممکن است شروع به ایجاد علایم کنند.

این وضعیت به عنوان عود سرطان شناخته می شود؛ زمانی که سرطان پس از یک دوره بهبودی عود می کند. این دوره می تواند روزها، ماه ها یا حتی سال ها باشد. سرطان جدید همان نوع سرطان اصلی است، اما گاهی اوقات می تواند در یک مکان جدید از طریق فرآیندی به نام متاستاز رشد کند.

دلیل دقیق بازگشت سرطان بسته به نوع سرطان و درمان دریافتی متفاوت است. در حال حاضر تحقیقات برای شناسایی ژن های مرتبط با بازگشت سرطان ادامه دارد و یافته های احتمالی این دست از مطالعات ممکن است در نهایت به پزشکان اجازه دهد تا درمان هایی را برای افراد در معرض خطر برنامه ریزی کنند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داده است بار سرطان در جهان در حال افزایش است و این آژانس سازمان ملل متحد پیش بینی می کند تا سال 2050 میلادی موارد ابتلا به سرطان در جهان 77 درصد افزایش یابد.

یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: نظرسنجی جهانی جدید از سوی سازمان جهانی بهداشت نابرابری های عمده و عدم حمایت مالی از سرطان در سراسر جهان را روشن می کند و به ویژه در کشورهای کم درآمد، افراد قادر به دسترسی به اصول اولیه مراقبت از سرطان نیستند.

احتمال بازگشت سرطان چقدر است؟

خطر بازگشت سرطان در بین سرطان ها و بین انواع فرعی همان سرطان متفاوت است.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، غربالگری و گزینه های درمانی جدید، کاهشی در میزان عود برای بسیاری از انواع سرطان داشته است. برای مثال بین سال های 2004 تا 2019 میلادی خطر عود سرطان روده بزرگ بین 31 تا 68 درصد کاهش یافت.

مهم است به یاد داشته باشید که فقط تیم درمانی یک فرد می تواند خطر بازگشت سرطان فرد را ارزیابی کند.

به گفته متخصصان، برای بیشتر انواع سرطان، بیشترین خطر بازگشت سرطان در سه سال اول پس از بهبودی است. این به این دلیل است که سلول های سرطانی باقی مانده که با درمان از بین نمی روند، احتمالاً شروع به رشد می کنند. سه سال پس از شروع بهبودی، میزان عود بیشتر سرطان ها کاهش می یابد، به این معنی که هر روز که می گذرد، خطر بازگشت سرطان کاهش می یابد.

در همین حال، هر روزی که می گذرد همچنین بر تعداد اکتشافات جدید و تولید داروهای سرطان افزوده می شود که امیدها برای درمان بهتر این بیماری را افزایش می دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا برخی سرطان ها بعد از درمان عود می کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا برخی سرطان ها بعد از درمان عود می کنند؟"، کلیک کنید.