چین: از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران حمایت می کنیم

وزیر امور خارجه چین در دیدار سرپرست وزارت خارجه ایران گفت «چین به عنوان کشور دوست در کنار دولت و مردم ایران قرار دارد و از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران حمایت می کند».

به گزارش وایکو، «علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو بریکس در شهر نیژنی نووگروود روسیه با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین دیدار و گفت وگو کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه ایران در ابتدای این دیدار از پیام های تسلی بخش و ابراز همدردی مقامات عالی چین و به ویژه حضور نماینده ویژه دولت چین در مراسم ادای احترام به مقام شهدای پرواز اردیبهشت تقدیر کرد.

باقری تاکید کرد مناسبات ایران و چین ریشه دار و در همه عرصه ها در مسیر ارتقاست و در شرایط کنونی برای ساختن جهانی عادلانه تر که کشورهای مستقل بتوانند بر اساس ظرفیت ها عهده دار مسوولیت و بر مبنای توانمندی ها از حقوق متناسب برخوردار باشند، حایز اهمیت است.

وی افزود: چندجانبه گرایی که ایران و چین پرچمدار آن هستند، راه حل های روشن و مشخص برای حل مشکلات و معضلات جهانی دارد، در حالی که یکجانبه گرایی نه تنها جهان را با بن بست مواجه کرده، بلکه حتی قادر به حل و فصل مشکلات خود نیز نیست.

باقری در خصوص روابط دوجانبه تهران و پکن تاکید کرد: ما افق همکاری 2 کشور را روشن، رو به جلو و موفق ارزیابی می کنیم. 

وی افزود: عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر تحکیم مناسبات پایدار و راهبردی با دولت چین قرار دارد.

باقری تصریح کرد: همکاری ایران و چین نه تنها به نفع 2 کشور، بلکه ضامن ثبات و امنیت پایدار  در عرصه های منطقه و جهانی است. 

سرپرست دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از این ملاقات با اشاره به مواضع چین در مقابله با یکجانبه گرایی، تاکید کرد عضویت 2 کشور در سازمان همکاری شانگهای و مجموعه بریکس، ظرفیت جدیدی برای صیانت از حقوق و منافع کشورهای مستقل در تراز جهانی ایجاد کرده است.

باقری با اشاره به نسل کشی صهیونیست ها در غزه تصریح کرد ایران آمادگی دارد همه ظرفیت های خود را برای پشتیبانی از مردم مظلوم و بی پناه غزه به کار گیرد.

چین: از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران حمایت می کنیم
دیدار باقری و وانگ یی

وزیر امور خارجه چین نیز در این دیدار ضمن تسلیت مجدد شهادت شهدای پرواز اردیبهشت، تاکید کرد اخیرا ایران با یک آزمون جدی مواجه شده و چین به عنوان کشور دوست در کنار دولت و مردم ایران قرار دارد و از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران حمایت می کند.

وانگ یی با تمجید از رویکرد و تلاش های رییس جمهور و وزیر خارجه شهید ایران در تعمیق و توسعه همه جانبه روابط 2 کشور، ضمن تاکید بر اینکه چین برای موافقتنامه همکاری راهبردی 2 کشور ارزش بسیاری قایل است، بر آمادگی کشورش برای تداوم مسیر رو به پیشرفت روابط پکن و تهران و اجرای توافقنامه همکاری های راهبردی بین 2 کشور تاکید کرد.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چین: از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران حمایت می کنیم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چین: از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران حمایت می کنیم"، کلیک کنید.