گروسی: برجام فقط یک کاغذ شده است

گروسی: برجام فقط یک کاغذ شده است

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت، توافق هسته ای «برجام» به دلیل آنکه هیچکس آن را دنبال نمی کند، دیگر معنایی ندارد.

به گزارش وایکو، «رافایل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با رسانه های روسی تاکید کرد، توافق هسته ای ایران موسوم به برجام دیگر واقعا معنا ندارد چون کسی عملا به آن پایبند نیست.

گروسی در این مصاحبه گفت: «معتقدم ما نیاز به بازگشت به دیپلماسی داریم. ما توافق برجام را قبلا داشتیم، اما حالا تنها یک توافق کاغذی است که هیچکس به آن پایبند نیست. اینجا در وین تلاش هایی برای احیای آن انجام شد، اما متاسفانه به رغم آنکه تا آستانه موفقیت پیش رفتند، به دلایلی به هم خوردند که این دلایل برای من ناشناخته مانده چون مستقیما در این فرآیند دخیل نبودم. این جای تعجب نیست که ایران و ایالات متحده همدیگر را به خاطر شکست آن مقصر می دانند.»

گروسی مدعی شد بر اهمیت اجتناب از تکرار «سناریوی کره شمالی» که در آن چند دهه مذاکرات هسته ای با آن کشور بی فایده بود، تاکید دارد. او همچنین ادعا کرد که دسترسی به تاسیسات هسته ای ایران با دشواری های مداوم روبرو است.

رافایل گروسی در ادامه مصاحبه خود با نادیده گرفتن همکاری های ایران با این آژانس گفت: «من هموار به همکاران ایرانی خود می گویم ما باید برای آژانس حداقل دسترسی به تاسیسات هسته ای ایران را تضمین کرده و به بازگشت به نسخه دوم توافق هسته ای یا هر توافق دیگری کمک کنیم. ما نباید سناریوی کره شمالی را تکرار کنیم؛ سناریویی که در نهایت چند دهه مذاکرات و تلاش بی ثمر ماند.»

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: «توافق های دیپلماتیک در حوزه امنیت هسته ای در چارچوب برنامه ایران مسوولیتی مشترک است و روسیه در مذاکرات با تهران و حفظ همکاران ایرانی در یک چارچوب صلح آمیز قابل پیش بینی نقش مهمی ایفا می کند.» به ادعای گروسی، آژانس بین المللی انرژی اتمی «سیاست ضد ایران» ندارد.

پایان خبر وایکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گروسی: برجام فقط یک کاغذ شده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گروسی: برجام فقط یک کاغذ شده است"، کلیک کنید.