سرطان پوست سر کشنده است؟

به گزارش خبرنگار ، شایع ترین سرطان در بین تمام سرطان ها، سرطان پوست است، برخی از انواع سرطان پوست سالانه در بیش از سه میلیون نفر در ایالات متحده تشخیص داده می شود.سرطان زمانی اتفاق می افتد که سلول های نرمال تحت تغییر شکلی قرار می گیرند که طی آن به طور غیر طبیعی رشد کرده و بدون کنترل طبیعی تکثیر می شوند. با تکثیر سلول ها، توده ای به نام تومور را تشکیل می دهند. تومورهای پوستی اغلب به عنوان ضایعات پوستی شناخته می شوند.

آیا سرطان پوست باعث مرگ می شود؟ - ایمنا

گفته می شود که تومورها فقط در صورتی سرطانی هستند که از سلول های بدخیم تشکیل شده باشند. این بدان معنی است که آنها به دلیل رشد کنترل نشده خود به بافت های مجاور تجاوز کرده و به آنها حمله می کنند. تومورها همچنین ممکن است از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی به اندام های دوردست بروند.

یکی از بیماری های بزرگ و خاص سرطان است، سرطان انواع گوناگونی دارد و تقریباً می توان گفت هیچیک از اعضای بدن از دست سرطان مصون نیست. یکی از انواع سرطان، سرطان پوست است.  شرکت بیز چه محصولاتی دارد ؟  علاوه بر این انواع محصولات آرایشی و بهداشتی، شوینده های و محصولات نانو هم جزء تولید شرکت بیز هستند که در بین اکثر افراد جامعه رواج و گسترش چشمگیری داشته اند.

سرطان پوست چیست؟

پوست بزرگ ترین عضو بدن ما است و به نوعی پرده بدن هم نامیده می شود، این عضو پوششی، برای حفاظت از تمامی اندام های داخلی بدن ما از تمامی عوامل بیرونی تمام تلاشش را می کند. پوست بیشتر از سایر اعضا در معرض نور خورشید، گرما، عفونت، آسیب های ناشی از بریدگی، سوختگی و ضرب دیدگی قرار دارد. به همین دلیل امکان ابتلای پوست به انواع بیماری ها وجود دارد.

همچنین پوست محلی برای ذخیره آب، چربی و ویتامین D است، پوست دارای دو لایه درونی و بیرونی است؛ لایه بالایی به وسیله چشم قابل دیدن است و لایه داخلی دیده نمی شود. این لایه رویی همیشه در معرض انواع آسیب ها قرار دارد.

یکی از آسیب های شدیدی که می تواند ضربه های جبران ناپذیری را به پوست وارد کند، سرطان پوست است. گاهی پوست بدن دچار تغییراتی در بافت خود می شود و سلول های بدخیم در بافت پوست تشکیل می شوند. این سلول ها می توانند باعث ایجاد سرطان در این قسمت از بدن شوند.

علایم سرطان پوست

هرچند تشخیص سرطان پوست کار نسبتاً دشواری است؛ اما با توجه به برخی از نشانه ها می توان این نوع بیماری را تشخیص داد. نکته مهم اینجا است که باید به محض مشاهده این علایم به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا تشخیص زودهنگام سرطان پوست می تواند تا حد زیادی در میزان موفقیت روند درمان تاثیرگذار باشد. شایع ترین علایم سرطان پوست از قرار زیر هستند:

ضایعات در پوست: هرگونه تغییر در پوست را جدی بگیرید. لکه، زخم، پوسته پوسته شدن، ایجاد خال، رشد غیر معمول یک خال، ایجاد لکه های تیره یا قرمز رنگ همگی می توانند یک زنگ خطر برای ایجاد سرطان باشند.

ناهماهنگی و در شکل ظاهری خال ها: وقتی یک خال گوشتی در بدن دارید؛ هرگونه ناهماهنگی غیر معمول در ظاهر آن را جدی بگیرید. به علاوه تغییر شکل، رنگ یا اندازه خال های موجود بدن هم می تواند نشانه ای از بروز سرطان باشد.

ایجاد لکه های پوستی با رنگ های مختلف: اگر هرگونه لکه پوستی با رنگ های قرمز، سیاه، صورتی، آبی و یا سفید در پوست خود مشاهده کردید، باید جدی بگیرید؛ زیرا می تواند یک زنگ خطر برای شما باشد.تغییر غیرطبیعی قطرلکه ها: اگر یک لکه در بدن شما ایجاد شده و در کوتاه مدت رشد کرده و قطر آن افزایش پیدا کند؛ حتماً این علامت را جدی بگیرید.

انواع اصلی سرطان پوست

1. کارسینوم سلول بازال

سلول های بازال سلول های گردی هستند که در اپیدرم تحتانی یافت می شوند. حدود 80 درصد سرطان های پوست از این نوع سلول ها ایجاد می شود. این سرطان ها به عنوان کارسینوم سلول بازال توصیف می شوند. کارسینوم سلول بازال اغلب در سر و گردن ایجاد می شود، اگرچه می توان آن را در هر نقطه از پوست یافت.

این عارضه عمدتاً در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شود یا در افرادی که در کودکی تحت پرتودرمانی قرار گرفته اند ایجاد می شود. این نوع سرطان پوست معمولاً به کندی رشد می کند و به ندرت به سایر قسمت های بدن سرایت می کند. محصولات ارایشی بهداشتی لاکچری کوین شامل محصولات مراقبت از پوست، آرایشی، و مراقبت از مو، و انواع سرم لاکچری کوین می شوند

2. سرطان سلول سنگفرشی

بیشتر اپیدرم از سلول های مسطح و فلس مانند به نام سلول های سنگفرشی تشکیل شده است. حدود 20 درصد از سرطان های پوست از این سلول ها ایجاد می شوند و این سرطان ها کارسینوم سلول سنگفرشی نامیده می شوند. کارسینوم سلول سنگفرشی عمدتاً در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شود، بنابراین ممکن است در بسیاری از مناطق پوست تشخیص داده شود.

همچنین می تواند روی پوست سوخته، آسیب دیده توسط مواد شیمیایی یا در معرض اشعه ایکس ایجاد شود. کارسینوم سلول سنگفرشی معمولاً روی لب ها دیده می شود. در محل اسکار طولانی مدت؛ و روی پوست خارج از دهان، مقعد و واژن زن. حدود دو تا پنج درصد از سرطان سلول سنگفرشی به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد.

3. سرطان سلول مرکل

سرطان سلول مرکل یک سرطان بسیار تهاجمی یا با رشد سریع و نادر است. در سلول های تولید کننده هورمون درست در زیر پوست و در فولیکول های مو شروع می شود. معمولاً در ناحیه سر و گردن یافت می شود. سرطان سلول مرکل را می توان کارسینوم نورواندوکرین پوست نیز نامید. در مورد تومورهای نورواندوکرین بیشتر بدانید.

4. ملانوما

سلول های پراکنده ای به نام ملانوسیت وجود دارد که در آن اپیدرم به درم می رسد. این سلول ها رنگدانه ملانین را تولید می کنند که به پوست رنگ می دهد. ملانوما در ملانوسیت ها شروع می شود و جدی ترین نوع سرطان پوست است. حدود یک درصد از کل سرطان های پوست را تشکیل می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ملانوما، به بخش ملانوما در همین وب سایت مراجعه کنید.

5. کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی

گاهی با هم گروه بندی می شوند و کارسینوم کراتینوسیت نامیده می شوند. این به این دلیل است که آنها در نوعی از سلول های پوستی به نام کراتینوسیت شروع می شوند. در این راهنما، “سرطان پوست غیر ملانوما” به سرطان کراتینوسیت و سرطان سلول مرکل اشاره دارد تا آنها را از ملانوما متمایز کند.

علت ایجاد سرطان پوست

مواد شیمیایی هم از جمله دیگر مواردی هستند که می توانند منجر به ایجاد سرطان شوند. تماس طولانی مدت با مواد شیمیایی و یا سوختگی بر اثر این مواد می توانند باعث ایجاد سرطان پوست بشود.

معمولاً علت بروز این بیماری را به ایجاد خال هایی در قسمت هایی از پوست که در معرض نور خورشید هستند؛ ربط می دهند. ولی این امر هنوز جنبه کلی پیدا نکرده است. زیرا در برخی موارد این سرطان در قسمت هایی از بدن ایجاد می شود که اصلاً در معرض نور خورشید نیستند.

اهمیت پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان اقدامی است که برای کاهش احتمال ابتلاء به سرطان انجام می گیرد. با پیشگیری کردن، موارد جدید ابتلاء به سرطان در یک گروه یا جمعیت کاهش پیدا می کند. امید است این اقدامات سبب کاهش تعداد مرگ ومیر ناشی از سرطان شود.

در فرآیند جلوگیری از سرطان، هر آنچه که شانس ابتلای شما به سرطان را افزایش دهد، عوامل خطرزا می نامند و هر آنچه که این شانس را کاهش دهد، عوامل محافظت کننده نامیده می شود.

از برخی عوامل خطرزای بیماری سرطان می توان اجتناب کرد اما بسیاری از آنها اجتناب ناپذیرند. به عنوان مثال، سیگار و بعضی ژن های ارثی، هر دو از عوامل خطرزای سرطان هستند ولی فقط می توان از سیگار کشیدن اجتناب کرد.

ورزش مداوم و داشتن یک رژیم غذایی سالم هم از جمله عوامل محافظت کننده از برخی سرطان ها هستند. اجتناب از عوامل خطرزا و افزایش عوامل محافظت کننده ممکن است خطر ابتلاء به این بیماری را کاهش دهند اما سبب مصونیت صددرصدی شما در برابر ابتلاء به سرطان نخواهد شد.

لزوم تشخیص زودهنگام و جلوگیری از پیشرفت سرطان

سرطان پوست هم مانند دیگر انواع سرطان در مراحل اولیه و در صورت تشخیص زودهنگام، قابل درمان خواهد بود یا می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد، ولی باید این تشخیص و شروع درمان به موقع و در مراحل اولیه بروز سرطان باشد.

ولی یک نوع سرطان به نام ملانوم وجود دارد که در بیشتر موارد می تواند منجر به مرگ افراد شود، این سرطان با پیشرفت به سوی قسمت های مختلف بدن باعث همه گیری کل بدن شده و می تواند ریه، مغز و کبد را اشغال کند. متاستاز سرطان ملانوم هر ساله باعث مرگ افراد زیادی می شود.

درمان سرطان پوست به چه شکلی انجام می گیرد؟

بعد از تشخیص اولیه، پزشک برای اطمینان از نوع سرطان اقدام به نمونه برداری از زخم و یا پوست می کند، اگر سرطان در مراحل اولیه باشد؛ با تجویز داروهای خوراکی و یا برخی پمادها و دیگر درمان های رایج می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت.

علاوه بر این ها پزشک توصیه هایی را به شما ارایه می دهد که رعایت آن ها می تواند کم کم به درمان کامل سرطان پسرطان پوست یا رشد غیرطبیعی سلول های پوست، اغلب در پوستی که در معرض نور خورشید است ایجاد می شود.

اما این شکل رایج سرطان می تواند در مناطقی از پوست که در معرض اشعه نیستند هم رخ دهد. سه نوع عمده سرطان پوست شامل کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم است. بهترین روش درمان آن نیز مراجعه به پزشک است.

سرطان پوست بدخیم در اثر رشد غیرطبیعی سلول های پوست ایجاد می شود. تکثیر سلول ها توده ای به نام تومور را ایجاد می کند. اغلب اوقات قسمتی از پوست که در معرض آفتاب قرار دارد، با رشد غیرطبیعی سلول ها، سرطانی می شود. اما سرطان می تواند در قسمت هایی از پوست که در معرض نور خورشید نیست، ایجاد شود.

سرطان پوست یکی از شایع ترین است. با تشخیص زودهنگام این بیماری تقریباً در تمامی موارد می توان از درمان های موثر استفاده کرد. تومورهای پوستی می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. اسکراب صورت قهوه باعث می شود پوست مرطوب کننده را بهتر جذب کند.

سرطان پوست بدخیم در واقع توموری است که به دلیل رشد کنترل نشده به بافت های مجاور به ویژه غدد لنفاوی سرایت کرده و به این بافت ها حمله می کند. تومورهای پوستی از طریق جریان خون نیز به اندام های مختلف گسترش پیدا کرده و متاستاز می کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرطان پوست سر کشنده است؟" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرطان پوست سر کشنده است؟"، کلیک کنید.