یادگیری عربی برای کودکان

موضوع آموزش زبان عربی به کودکان، اغلب در خانواده های دوزبانه ای که یکی از والدین عرب زبان است و یا خانواده های عرب زبانی که در خارج از کشور زندگی می کنند و مایلند زبان مادری شان را به فرزندان خود بیاموزند، مطرح می شود. در هر دو حالت والدین باید برای تکمیل این چالش آماده و مصمم باشند . در این مقاله نکاتی را بیان می کنیم که به شما کمک می کند تا زبان عربی را آسان تر به کودک تان بیاموزید.

عربی برای کودکان - برنامه ها در Google Play

این مطلب شامل دو بخش است. در بخش اول ترفندهای آموزش زبان عربی به کودکان و در بخش دوم هم ویدیوهای عالی آموزش زبان عربی به کودکان را داریم. ضمنا به این نکته توجه کنید اگر می خواهید کودک خود را به کلاس زبان عربی (آنلاین یا حضوری) بفرستید، ما دو موسسه زیر را پیشنهاد می کنیم:

بخش اول: ترفندهای آموزش زبان عربی به کودکان

1-خیلی زود صحبت کردن با آن ها را شروع کنید!

گفته می شود که جنین از ماه پنجم بارداری قادر به شنیدن صدا ها، لحن ها و صدای پدر و مادرش است! کودک شما زودتر از آنچه فکر کنید شروع به یادگیری زبان عربی می کند. از صحبت با او و آواز خواندن به عربی حتی قبل از تولد دریغ نکنید. لباس آنا السا دخترانه یک سورپرایز عالی برای فرزندتان است.

البته ما باید از همان روز های ابتدایی با او به زبان عربی صحبت کنیم که واقعا امری حیاتی است. علت اصلی هم این است که فرزندتان تصویر شما را از روی معیار هایی از جمله زبان شناسایی می کند، پس توصیه می شود فقط به این دلیل که فکر می کنید صحبت کردن به زبان عربی هنوز زود است، با او به زبان دیگر صحبت نکنید .

2- در ابتدا کار سختی است اما تسلیم نشوید!

آموزش زبان عربی به یک کودک ماموریتی طولانی و دشوار است که اگر در کشوری دور از کشور های عرب زبان هم انجام بگیرد، به صبر، انگیزه و پشت کار بیشتری نیاز دارد. شما باید نسبت به این موضوع آگاه باشید تا خیلی زود تسلیم نشوید.

صبور باشید، گاهی اوقات یادگیری زبان عربی به کودک زمان می برد. اما باور کنید ارزشش را دارد! به نظر خود من صحبت کردن با کسی که هنوز جواب تان را نمی دهد، کار دشواری است.

اما والدین فرق می کنند و در نهایت این؛ آن ها هستند که سال ها سعی می کنند تا عربی را به فرزند شان بیاموزند. پس اگر هنوز کودک تان حتی یک کلمه هم به زبان عربی صحبت نکرده است، تسلیم نشوید! معجزه دور نیست. این مسیله بحران بسیاری از کودکان دو زبانه است، اما وقتی زبان باز کنند، یک شبه شروع به صحبت کردن به زبان عربی سلیس و روان می کنند.

3- به زبان عربی داستان بخوانید!

شروع به خواندن داستان های عربی برای فرزندان تان کرده و آن را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. خواندن برای تقویت زبان کودک ضروری است. شما می توانید از 6 ماهگی شروع به خواندن کتاب ها و داستان های بسیار کوتاه به زبان عربی کنید و کم کم بر رنگ و لعاب جملات تان بیافزایید و داستان هایی به سبک های مختلف را شروع کنید.

در کنار خواندن با فرزندتان خوش بگذرانید!

درست است که موضوع خواندن ادبیات عربی در برخی از خانواده ها مطرح می شود اما خواندن این کتاب ها معمولا دشوار و حتی گاهی خسته کننده است. این به شما بستگی دارد که از تخیل تان استفاده کنید یا نه. به طور مثال می توانید جملات را ساده کنید، کلمات را توضیح دهید، متون را به گویش های خاص بخوانید. باور کنید کودک دلبندتان با دیدن شخصیت کارتونی مورد نظرش ، شگفت زده میشود ، پس اگر تولد فرزندتان نزدیک است در تدارک یک لباس قهرمانان بچه گانه باشید.

4- به موسیقی عربی گوش دهید

موسیقی یک روش عالی برای یادگیری زبان عربی به کودکان است؛ زیرا معمولا آن ها از سنین کودکی دوست دارند که با موسیقی چیزی یاد بگیرند . شما می توانید با خواندن لالایی، آهنگ های سنتی به زبان عربی و یا گذاشتن سی دی “اُم کلثوم” زمانی که در خانه هستید، موسیقی عربی را به کودک تان معرفی کنید.

از گوش دادن به موسیقی عربی در ماشین یا هر زمانی از روز لذت ببرید. کودک تان را عادت بدهید که به طور منظم به همان آهنگ ها گوش دهد؛ زیرا تکرار آن ها؛ حافظه شنوایی اش را تقویت می کند. کودک شما با صدا آشنا می شود، واژگان جدیدی را کشف می کند و ناخودآگاه زبان عربی را یاد می گیرد.برای تاثیر بیشتر، متن ترانه را دانلود کرده و سعی کنید با او آهنگ مورد علاقه اش را بخوانید و در عین حال معنی اشعار را برایش توضیح دهید.

این 100 درس را برای خود و کودک تان دانلود کنید:

5- به زبانی عربی؛ بازی کنید !

کلاس های عربی ” قدیمی” می تواند برای دانش آموزان خسته کننده باشد. یادگیری زبان عربی در کنار بازی، برای کودکان خردسال ( و همچنین برای بزرگسالان ) آسان تر، سریع تر و سرگرم کننده تر است.

الفبای عربی بلوکی بهترین گزینه هستند. این کیت آموزشی تبدیل به یک ابزار ضروری برای معلمان و والدین عربی شده که می خواهند عربی را به روشی سرگرم کننده و جذاب به فرزندان شان آموزش دهند.

این بازی همچنین گفتار و نوشتن را هم تقویت می کند. دقیقا هدف این بازی این است که بازیکنان را تشویق کند تا با بازی و تعامل در حین جستجوی زوج هایی از کشور های مختلف، با هم گفتگو کنند.

6- کارتون ها را به زبان عربی تماشا کنید!

ما به والدین توصیه می کنیم تا حد امکان از نمایشگر ها ( تلویزیون، کامپیوتر، تلفن، تبلت و . . . ) دوری کنند، زیرا همه ما از تاثیر منفی آن ها بر سلامت و رشد فرزندانمان آگاه هستیم. به همین دلیل توصیه می کنیم بازی های ساده ای که با چوب و مقوا ساخته شده اند را در اولویت قرار دهید.

با این وجود، اگر مایل هستید هر از چند گاهی خودتان را با این جعبه های جادو سرگرم کنید، توصیه می کنیم که فیلم ها یا ویدیو ها را به زبان عربی تماشا کنید. محتوای عربی مناسب انتخاب و از آن برای آموزش واژگان عربی به فرزندان تان استفاده کنید.

7- با فرزندتان (به کشور خودتان یا سایر کشور های عربی) سفر کنید!

برای آموزش زبان عربی به کودک در کوتاه ترین زمان ممکن، هیچ چیز بهتر از غوطه وری زبانی آن هم در جوار پدربزرگ و مادربزرگ و اعضای فامیل نیست . در این صورت خواهید دید که بعد از یک یا دو هفته، کودک شما به صورتِ ناخودآگاه، به زبان عربی صحبت خواهد کرد .

اگر او همیشه از به زبان آوردن اولین کلمات به زبان عربی خودداری کرده است، در چنین شرایطی دیگر طاقت نخواهد آورد ! وقتی در کنار بچه های فامیل و دوستان جدیدش قرار بگیرد، مطمین باشید به زبان عربی صحبت خواهد کرد. این همان ثمره تلاش های دو سه ساله ای است که مدت ها در انتظارش بودیم!

اگر شانس سفر به جا های دیگر را دارید، هر از چند گاهی کشور های عرب زبان را انتخاب کنید. این فرصتی عالی برای فرزند شما خواهد بود تا سایر لهجه های عربی را کشف و رغبت به استفاده از آن کند.

8- با خانواده های عرب زبان دیگر آشنا شوید

درک این نکته مهم است که فرزند شما به محض این که مفید بودن یک زبان را احساس کند، عزم بیشتری برای یادگیری آن خواهد داشت.

دیدار و معاشرت با سایر خانواده های عرب زبان و تشکیل گروهی از دوستان که با آنها به زبان عربی صحبت، بازی و تفریح می کنیم، راه بسیار موثری برای تشویق فرزند به یادگیری زبان است . این اقدام بهانه ای برای برقراری ارتباط خواهد شد.

9- در کلاس های عربی شرکت کنید

فرزند تان در هر سنی که باشد، توصیه ما به شما این است که او را در کلاس های زبان عربی، چه در یک آموزشگاه زبان و چه به صورت آنلاین ، ثبت نام کنید. بسته به سطح کودکان، شرکت در این دوره ها به آن ها اجازه می دهد تا زبان عربی شان را تقویت و از نظر آموزشی در خواندن و نوشتن پیشرفت کنند . حضور سایر دانش آموزان هم سطح هم می تواند در کودک انگیزه ایجاد کند و اعتماد به نفسش را بالا ببرد.

10- در ورکشاپ هایی مفرح و بازی گونه به زبان عربی شرکت کنید

فرزندتان را در یک کارگاه مفرح مثل نقاشی، آشپزی یا نمایش به زبان عربی ثبت نام کنید . این کارگاه ها به کودک این امکان را می دهد که زبان عربی را به صورت گروهی و متفاوت کشف کرده و یاد بگیرد.و در آخر این که، کودک تان در هر سطحی از زبان عربی که هست، به تشویقش ادامه دهید!

یادتان باشد که انتقال زبان عربی ( یا مادری ) به فرزندان یک رسالت شریف است که به آن ها امکان می دهد تا ارتباطات خانوادگی شان را حفظ کنند و می تواند در های زندگی حرفه ای بهتری را در آینده به روی شان باز کند . لباس زورو برای کودکان 3 تا 10 ساله مناسب می باشد و در سایزهای اسمال و مدیوم و لارج می باشد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یادگیری عربی برای کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یادگیری عربی برای کودکان"، کلیک کنید.